Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Środa, 17 Lipiec 2024r.
Drukuj
9.12.2021 Europa szykuje się na blackout
Dodano: 9 Grudzień 2021r. 17:48

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej t/z „zielony ład” może doprowadzić do blackoutu (braku prądu). Poniżej informacja jak kraje UE przygotowują się na ten trudny czas

Kraje w Europie szykują się na blackout. Polska też powinna? URE odpowiada

Część państw w Europie przygotowuje mieszkańców na możliwość dłuższej przerwy w dostawie energii. Widmo kryzysu energetycznego sprawia, że "blackout" odmieniamy przez wszystkie przypadki. Sprawdzamy, czy Polsce grozi czasowy niedobór prądu dla gospodarstw domowych.

Austria, Niemcy i Hiszpania szykują się na blackout

Część państw w Europie ostrzega mieszkańców przed ryzykiem wystąpienia dłuższej przerwy w dostępie do energii elektrycznej. Jednym z pierwszych krajów, który poruszyły temat blackout na szerszym forum, była Austria. W połowie listopada tamtejszy rząd przedstawił krótki (4-minutowy) film informacyjny, "przygotowujący" na ewentualną awarię zasilania w kraju.

Link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=mHWcOQ_7Y-U&t=19s

Dodatkowo austriackie władze opublikowały listę rzeczy niezbędnych w trakcie blackoutu. Jest na niej: -zapas wody pitnej,-latarka,-baterie,-zapałki,-radio tranzystorowe,-apteczka pierwszej pomocy,-żywność w puszkach.

W Austrii odbyły się również ćwiczenia "ENERGIE.21" na wypadek przerwy w dostawie energii elektrycznej. Dotyczyły one głównie koordynacji działań urzędów, przedsiębiorstw transportowych, policji, wojska oraz straży pożarnej.

Podobnie wygląda sytuacja w Niemczech. Wydział Ochrony Cywilnej Nadrenii Północnej-Westfalii zorganizował Dzień Wsparcia w Sytuacjach Kryzysowych pod hasłem "Blackout: co robić, gdy nic nie działa". Niemieccy eksperci doradzali, aby na długotrwałą przerwę w dostawie energii elektrycznej przygotować plecak dla każdego członka rodziny z odzieżą na 5 dni oraz artykułami, które mogą się przydać, tj.: żywnością z długim terminem ważności, środkami pierwszej pomocy oraz produktami higienicznymi.

Z kolei w Hiszpanii rośnie liczba tzw. samoratowników (survivalowców), czyli osób, a nawet całych rodzin, przygotowujących się do przetrwania w przewidywanych ekstremalnych, czyli skrajnie uciążliwych warunkach. Według nich taka sytuacja może mieć miejsce jeszcze tej zimy. Wzrost zjawiska potęguje m.in. pandemia COVID-19, rosnące ceny prądu oraz przede wszystkim groźba przerwy w dostawie energii elektrycznej na dużą skalę w związku z kryzysem energetycznym.

Polsce grozi blackout w 2021 r.?

Informacje spływające z innych państw europejskich mogą budzić obawy, czy podczas najbliższej zimy energii elektrycznej nie zabraknie także w Polsce. O kwestie ewentualnego blackout w naszym kraju zapytaliśmy Urząd Regulacji Energetyki oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

"Prezes URE monitoruje dostawy paliw dla elektroenergetyki. Na dziś brak jest zagrożenia dostaw, a bazując na codziennych raportach, widzimy, że odpowiednie, wymagane prawem rezerwy w polskim systemie elektroenergetycznym są zapewniane" – podkreśla Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Regulacji Energetyki w odpowiedzi na zapytanie redakcji Bankier.pl.

"Jednak obecna sytuacja na europejskich rynkach, tj. niewystarczające dostawy gazu i niewykorzystane pojemności magazynów gazowych, jak również wysokie ceny paliw, mogą skłaniać do obaw o wystąpienie blackoutu lub wprowadzenia ograniczeń w poborze mocy dla gospodarki lub odbiorców końcowych. W celu przeciwdziałania ewentualnym niedoborom mocy w Polsce został wprowadzony (ustawą z 2017 r. o rynku mocy) mechanizm mający przeciwdziałać możliwości wystąpienia blackoutu, tj. rynek mocy" – wskazuje rzeczniczka prasowa URE i jednocześnie dodaje, że na kwestię wystarczalności mocy w systemie ma wpływ wiele czynników, w tym:- pogoda (w tym siła wiatru), od tego zależy produkcja z farm wiatrowych,-wyłączenia, awarie, nieplanowe postoje,- zmiana zachowań konsumentów (np. nauka lub praca zdalna większej części społeczeństwa),-sytuacja w systemach połączonych z systemem polskim tj. czy istnieje możliwość importu interwencyjnego.

W Polsce za zapewnienie bezpieczeństwa pracy krajowego systemu elektroenergetycznego – a więc za bezpieczeństwo dostaw - odpowiada operator systemu przesyłowego, tj. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

Źródło:Bankier.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) radzi jak się przygotować na wypadek blackoutu:

"Niemal wszystkie większe awarie energetyczne były nagłe i nieprzewidziane, choć wcześniej można było określić warunki, które zwiększają prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Cecha nieprzewidywalności wystąpienia awarii energetycznej powoduje, że są szczególnie groźne.

Przyczyny dużych awarii energetycznych mogą być na tyle różne i złożone, że nie istnieje jeden pewny sposób zabezpieczenia sieci, ale przestrzeganie standardów technicznych i dobrych praktyk zmniejsza ich ryzyko. W Polsce awarie energetyczne najczęściej występują w okresie zimowym i na terenie słabo zurbanizowanym. W ramach wzmacniania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. podejmują działania inwestycyjne w infrastrukturę przesyłową, a elektrownie dbają o zapewnienie mocy wytwórczych.

Nie ma możliwości magazynowania energii elektrycznej, co oznacza, że w każdym momencie ilości energii wytwarzanej w elektrowniach musi być równa energii zużywanej przez odbiorców. Warto więc pamiętać, że przerwy w dostawie energii elektrycznej mogą się pojawić w każdym czasie, stąd rolą ekspertów jest budowanie świadomości, że obywatel powinien być przygotowany do samodzielnego przetrwania pierwszych 72h od wystąpienia awarii. Z reguły po tym czasie właściwe służby są w stanie zidentyfikować awarię, usunąć jej przyczyny i przywrócić dostawy energii elektrycznej.

Na chwilę obecną Polska nie jest zagrożona większą awarią energetyczną. Post ma charakter działań edukacyjnych i prewencyjnych.

Co zrobić jak wystąpi #blackout ?

Latarkę, świece, apteczkę i dokumenty trzymaj w łatwo dostępnym miejscu.

Wyposaż się przenośną ładowarkę – tzw. POWERBANK.

Przygotuj zapasy jedzenia, które nie wymaga prądu przy przechowywaniu i przygotowywaniu".

Import -uratował nas przed blackoutem XII 2021

Niedobór mocy w Polsce

 

 


 


Wiadomość tą wyświetlono 1487 razy.