Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 23 Lipiec 2024r.
Drukuj

Minister Zdrowia Adam Niedzielski 7 grudnia 2021 r. ogłosił nowe obostrzenia związane z czwartą falą pandemii koronawirusa.

Nowe obostrzenia - grudzień i święta 2021

Obostrzenia od 15 grudnia 2021 r.:

-wprowadza się obowiązkowe testy dla współdomowników osoby zakażonej COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy

-zamknięte zostają dyskoteki i kluby (wyjątkiem jest 31 grudnia i 1 stycznia do maksymalnej liczby 100 osób)

-wprowadza się niższy limit obłożenia w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i sakralnych - do 30% (od 15 grudnia 2021 r.)

-w kinach wprowadza się zakaz konsumpcji

-wprowadzony zostaje limit 75% obłożenia w transporcie zbiorowym (od 15 grudnia 2021 r.)

-osoby przylatujące spoza strefy Schengen zobowiązane są do wykonania testu na COVID-19 na co najmniej 24 godz. wcześniej

Czy będzie lockdown?

Całkowitego lockdownu nie będzie. Wcześniej zapowiadano, że mają zostać wprowadzone ograniczenia mobilności społecznej i zmiany limitów. Nowe ograniczenia mają dotyczyć przede wszystkim osób niezaszczepionych. Sprowadzają się m.in. do zmniejszenia limitów obłożenia w miejscach takich jak restauracje, kościoły, teatry, kina z 50% do 30%. Dochodzi do tego nauka zdalna w okresie świąteczno-noworocznym. Zdecydowano się na zamknięcie klubów i dyskotek.

Nauka zdalna od 20 grudnia do 9 stycznia

Wprowadza się naukę zdalną w szkołach podstawowych i średnich od dnia 20 grudnia 2021 r. do dnia 9 stycznia 2022 r. Od 10 stycznia uczniowie wracają do nauki stacjonarnej. Nauka zdalna w okresie świąteczno-noworocznym nie dotyczy przedszkoli i żłobków.

Obowiązkowe szczepienia od 1 marca 2022 r.

Wrowadza się obowiązkowe szczepienia od 1 marca 2022 r. dla wybranych grup pracowniczych: medycy, nauczyciele i służby mundurowe. Są to osoby najbardziej narażone na zakażenie covid-19. Osoby te pełnią również ważne funkcje w społeczeństwie.

Darmowy test na COVID-19 dla pracowników

Wprowadza się dostęp do darmowego testu na obecność koronawirusa dla wszystkich pracowników. Każdy pracownik będzie miał prawo do darmowego testu na koronawirusa, a pracodawca będzie mógł od niego oczekiwać wyniku tego testu.

Wcześniejsze ograniczenia


Wiadomość tą wyświetlono 1213 razy.