Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 11 Grudzień 2023r.
Drukuj

Zmniejszenie opodatkowania energii to realizacja postulatu śląsko-dąbrowskiej Solidarności. "Szkoda jednak, że nie został on zrealizowany w całości" – mówi przewodniczący Dominik Kolorz. Obniżka VAT-u i akcyzy na energię elektryczną jest jednym z głównych elementów tzw. „Tarczy Antyinflacyjnej” ogłoszonej 25 listopada przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Zgodnie z założeniami „Tarczy Antyinflacyjnej” od stycznia podatek VAT na energię elektryczną ma zostać obniżony z obecnych 23 proc. do 5 proc. na trzy miesiące. Całkowicie zniesiona ma zostać też akcyza na energię dla gospodarstw domowych.

Postulat obniżenia opodatkowania energii został zgłoszony w stanowisku przyjętym 14 października przez Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność. W dokumencie skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego związkowcy wskazali wówczas, że stawka VAT na energię elektryczną należy w Polsce do najwyższych w Unii Europejskiej. Z kolei obniżka opodatkowania będzie rozwiązaniem znacznie lepszym niż jakiekolwiek rekompensaty za wzrost cen prądu.

"Pan premier prezentując „Tarczę Antyinflacyjną”, przyznał nam rację. Dobrze, że rząd w końcu nas posłuchał. Niestety jest też łyżka dziegciu w tej beczce miodu. VAT na energię ma zostać obniżony tylko na 3 miesiące. My proponowaliśmy bezterminową obniżkę. Nic przecież nie wskazuje na to, że za kwartał kryzys energetyczny w Europie się skończy i prąd stanieje" – wskazuje Dominik Kolorz

Prezentując „Tarczę Antyinflacyjną”, szef rządu zapowiedział również działania na rzecz zmiany systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2, które są częścią polityki klimatycznej Unii Europejskiej. "Będę zgłaszał ten postulat na najbliższej Radzie Europejskiej" – powiedział premier Morawiecki podczas  konferencji prasowej, która odbyła się 25.11.2021 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wniosek dotyczący reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 również był zawarty w stanowisku WZD śląsko-dąbrowskiej Solidarności – Od początku 2018 roku cena pozwolenia na emisję 1 tony CO2 wzrosła z 8 euro do ponad 60 euro. Obecnie postulowana przez nas głęboka rewizja polityki klimatyczno-energetycznej UE staje się absolutną koniecznością – napisano w stanowisku WZD.

"Po wielu miesiącach uległości wobec szaleństw unijnej polityki klimatycznej, rząd wreszcie zaczyna się budzić. Najwyższy czas. Po raz kolejny okazuje się, że to my, związkowcy, mieliśmy rację. W działaniach na rzecz zmiany tej skrajnie szkodliwej polityki, pan premier może liczyć na wszelkie możliwe wsparcie z naszej strony" – zaznacza Dominik Kolorz.

Innymi elementami zaprezentowanej 25 listopada „Tarczy Antyinflacyjnej” ma być m.in. obniżenie akcyzy na paliwa od 20 grudnia na 5 miesięcy oraz obniżka podatku VAT na gaz ziemny z 23 proc. do 5 proc. w pierwszym kwartale przyszłego roku. Rząd planuje też oszczędności w administracji publicznej oraz wprowadzenie „dodatku osłonowego” w rocznej wysokości od 400 do 1150 zł, który ma otrzymać 5 mln gospodarstw domowych. Łącznie koszt „Tarczy Antyinflacyjnej” dla budżetu ma wynieść ok. 10 mld zł.

Źródło-SolidarnośćKatowice.PL

ZD obniżyć opodatkowanie energii


Wiadomość tą wyświetlono 1703 razy.