Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Czwartek, 30 Listopad 2023r.
Drukuj

W Gorzowie Wielkopolskim odbyły się uroczystości związane z  obchodami 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości .

Tegoroczne obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny w Katedrze. Nabożeństwu przewodniczył Kapelan Gorzowskiej Solidarności ks. Andrzej Szudlarek w koncelebrze z ks. Zbigniewem Kobusem -Proboszczem Parafii Katedralnej. W Liturgii licznie uczestniczyli Gorzowianie oraz  10 Pocztów Sztandarowych ( w tym również i nasz).

Po Mszy jej uczestnicy wraz z Pocztami Sztandarowymi udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Odśpiewanie Hymnu rozpoczęło uroczystości pod pomnikiem. Po wystąpieniach ks. A.Szkudlarka i Z.Kobusa delegacje władz miasta i województwa, organizacji patriotycznych oraz NSZZ Solidarność złożyli wieńce i, kwiaty pod pomnikiem Marszałka.

W tym roku ze względu na to, że wojewódzkie obchody święta odbyły się w Zielonej Górze, w Gorzowie Wlkp. miały one skromniejszy charakter.  Już drugi rok z rzędu obchodom Święta towarzyszyła pandemia koronawirusa.

Mamy nadzieję, że 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości będziemy obchodzić już bez pandemii…

Wcześniejsze rocznice.

Relacja TVP 3 Gorzów

 

Równolegle do uroczystości w Gorzowie Wlkp. w Warszawie już po raz 10 odbył się Marsz Niepodległości. W tym roku głównych hasłem marszu było „NIEPODLEGŁOŚĆ NIE NA SPRZEDAŻ”

W obliczu niezrozumiałej decyzji prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego odmawiającej legalności Marszowi Niepodległości, a także krzywdzących organizatorów Marszu orzeczeń sądów, w poczuciu odpowiedzialności za to społeczne wydarzenie i bezpieczeństwo wszystkich, którzy 11 listopada przyjechali do Warszawy szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk nadał uroczystości status państwowy, i dzięki temu marsz był legalny.

W Marszu uczestniczyło ponad 100 tysięcy patriotów, nie tylko z Polski. Mimo czarnowidztwa władz Warszawy marsz przebiegł spokojnie . Wydarzenie zabezpieczali członkowie Straży Marszu, Policjanci oraz Żandarmeria Wojskowa. Policja nie odnotowała żadnych  poważniejszych incydentów.

 


Wiadomość tą wyświetlono 1156 razy.