Dodano: 11 Październik 2021r. 09:29
Rada Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność 22 października organizuje manifestację przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Jak informuje jej Przewodniczący Jarosław Grzesik, protest to reakcja na decyzję w sprawie Turowa, która zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski.
„W związku z tym, że krzywdzące i niesprawiedliwe decyzje TSUE dotykają wszystkich Polaków, w imieniu Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność zwracam się do wszystkich pracowników, nie tylko tych zatrudnionych w branży paliwowo-energetycznej, o wzięcie udziału w tej manifestacji. Zapraszamy również do wzięcia w niej udziału wszystkie pozostałe centrale związkowe” – apeluje Przewodniczący Grzesik.
Rada wystosowała też apel o poparcie jej działań, oraz stanowisko w/s decyzji TSUE-treśc obu dokumentów załączniku.
Związkowcy złożyli do władz miasta wnioski o możliwość zorganizowania wydarzenia w ramach systemu CovidCheck, który dopuszcza do udziału wyłącznie osoby, które zostały zaszczepione, wyleczone lub uzyskały negatywny wynik testu wykonany na miejscu.
6 października do Departamentu przestrzeni publicznej, festiwali i targów miasta Luksemburg złożono wniosek o zezwolenie na organizację manifestacji liczącej 2000 osób. W przypadku braku zgody 15 października złożonych zostanie kilkanaście wniosków o zezwolenie na organizację manifestacji liczących po 300 osób.
Osoby chętne do udziału w manifestacji mogą się zgłaszać do Przewodniczących Komisji Wydziałowych NSZZ Solidarność, lub bezpośrednio do Przewodniczącego Komisji Podzakładowej NSZZ Solidarność Enea Gorzów –Krzysztofa Gonerskiego tel. 601 577 384.
Obradująca 5 października 2021 r. Komisja Krajowa NSZZ Solidarność (KK) podjęła decyzję, o pokryciu kosztów transportu uczestników manifestacji z Krajowego Funduszu Strajkowego. KK dyskutowała o sytuacji w branży energetycznej. Solidarność domaga się też interwencji polskiego rządu na rzecz zmian w systemie handlu emisjami. „Wzywamy również polski rząd do jak najszybszej interwencji na forum Unii Europejskiej w sprawie koniecznych zmian w systemie EU-ETS. Obserwowany w ostatnim czasie gwałtowny wzrost cen uprawnień do emisji CO2 jest zjawiskiem niezwykle groźnym dla gospodarki. Jeszcze na początku 2018 roku koszt zakupu pozwolenia na emisję 1 tony CO2 w systemie EU-ETS wynosił ok. 8 euro. Obecnie jest to ponad 60 euro. Ceny uprawnień emisyjnych zaczęły błyskawicznie rosnąć od momentu, gdy Komisja Europejska nadała im status instrumentu finansowego” – czytamy w stanowisku KK
KK ocenia też politykę klimatyczną UE jako coraz bardziej zideologizowaną i oderwaną od realiów gospodarczych, co stanowi obecnie największe zagrożenie dla rozwoju przede wszystkim Polski. KK z niepokojem obserwuje zupełną bierność polskiego rządu wobec tych zagrożeń oraz postępującą uległość wobec kolejnych skrajnie szkodliwych rozwiązań forsowanych przez Komisję Europejską.
Wiadomość tą wyświetlono 1410 razy.