Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 22 Lipiec 2024r.
Drukuj

Na koniec 2020 roku w Gorzowie było zarejestrowanych 66 samochodów elektrycznych. Jednak właściciele „elektryków” nie mieli zbyt dużego wyboru, jeżeli chodzi o miejsce ładowania swoich pojazdów, bo na terenie miasta były tylko cztery stacje ładowania. Teraz to się zmienia, bo właśnie Enea Operator buduje w Gorzowie aż 17 punktów ładowania aut elektrycznych.

Obecnie na terenie Gorzowa funkcjonują cztery stacje ładowania pojazdów elektrycznych z ośmioma punktami ładowania. Natomiast do końca ubiegłego roku miało powstać 27 nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych - 10 punktów miała wybudować Spółka PGE Nowa Energia, natomiast 17 "ładowarek" miała postawić firma Enea Operator. Jednak ze względu na pandemię oraz wycofanie się firmy PGE Nowa Energia budowa nowych punktów ładowania aut elektrycznych została przełożona w czasie. Jeszcze w marcu 2021 roku Urząd Miasta Gorzowa zwrócił się do ministra klimatu i środowiska z prośbą o wskazanie dalszej drogi postępowania.

Natomiast w minionym tygodniu firma Enea Operator rozpoczęła budowę pierwszych stacji ładowania. Pierwsze dwa punkty ładowania pojawiły się przy ul. Dekerta – jeden w pobliżu głównego wejścia do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego, drugi na parkingu od strony Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Łącznie na terenie Gorzowa zostanie ustawionych 17 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych m.in. na parkingu WORD przy ul. Sybiraków, na parkingu przy cmentarzu przy ul. Żwirowej, przy ul. Szarych Szeregów, na Placu Jana Pawła II, przy ul. Niemcewicza czy Kazimierza Wielkiego. 

Wiadomo, że stacje będzie obsługiwała firma Enea S.A. i ładowanie auta będzie płatne. Póki co, nie wiadomo ile trzeba będzie zapłacić za ładowanie oraz kiedy stacje zostaną uruchomione. Stacje są wyposażone w dwa gniazda (złącze Type 2), każde z nich o mocy 22 kW, co oznacza, że będzie można za pomocą nich naładować każdy nowy samochód elektryczny.

Źródło-gorzowianin.com


 


Wiadomość tą wyświetlono 1679 razy.