Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Środa, 17 Lipiec 2024r.
Drukuj
11.11.2019 Narodowe Święto Niepodległości.
Dodano: 11 Listopad 2019r. 19:51

Wojewódzkie uroczystości Święta Niepodległości odbyły się w Gorzowie Wlkp. Rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przedstawiciele rządu, parlamentu, miasta i służb mundurowych przy werblach kompanii honorowej Wojska Polskiego, uczczili pamięć wszystkich Polaków, którzy walczyli o niepodległość.

Msza Święta w intencji Ojczyzny to kolejny etap obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Liturgii w kościele przy ulicy Żeromskiego w Gorzowie  przewodniczył Bp. Tadeusz Lityński. Odwołując się do przemyśleń o patriotyźmie św. Jana Pawła II hierarcha zauważył, że demokracja bez wartości łatwo przekształca się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm, a stawianie na piedestał demokracji bez wartości niesie ogromne niebezpieczeństwo. Biskup zauważył, że w ostatnim czasie siły polityczne i medialne mówią tylko o jednym, że wiodącym, najważniejszym tematem dyskusji jest liczba głosów w obu izbach naszego parlamentu. Nie liczy się prawda, nie liczy się prawo do życia, prawo do własności, moralność, sumienie. Apel o dobro wspólnoty jest podstawowym zadaniem na czas obecny i na przyszłość. Trzeba konsekwentnie usuwać wszystko, co dzieli, a pomnażać to, co łączy i buduje wspólnotę. Potrzebne są solidarność, pokora, wzajemne zaufanie, odpowiedzialność za każde wypowiedziane słowo, szacunek i służba prawdzie. Do budowania jedności w sposób szczególny zobowiązani są ludzie wierzący w Chrystusa, gromadzeni przez Niego przy stole Eucharystii.

Konkludując kazanie ordynariusz zielonogórsko-gorzowski odwołał się do słów generała Józefa Hallera, niezwykle aktualnych mimo upływu dziesiątków lat, wypowiedzianych na spotkaniu z Polonią Amerykańską: "Na miłość Boga i Ojczyzny zaklinam wszystkich Polaków, aby podjąwszy wielkie sztandary miłości, prawdy i wiary podali sobie bratnie dłonie".

Po mszy jej uczestnicy przemaszerowali  na plac Grunwaldzki, gdzie odbył się uroczysty apel z oprawą wojskową. Wspólnie odśpiewano hymn państwowy, oraz odbył się apel poległych.

Tysiące mieszkańców, całe rodziny, przedstawiciele parlamentu, władz państwowych, wojewódzkich i miejskich, poczty sztandarowe  uczestniczyli w Wojewódzkich Obchodach Narodowego Święta Niepodległości.  Po części oficjalnej na placu Grunwaldzkim rozpoczął się piknik wojskowy. Wśród atrakcji były między innymi fotobudka, malowanie buziek, wirtualna strzelnica, pojazdy wojskowe i wojskowa grochówka.

Uroczystości w Gorzowie Wlkp. zakończył IV Bieg Niepodległości. Jego uczestnicy wyruszyli z placu Grunwaldzkiego i biegli miedzy innymi  ul. Mieszka I – ul. Roosevelta – al. ks. Andrzejewskiego i ul. Słowiańską.

100 rocznica Odzyskania Niepodległości.

 


Wiadomość tą wyświetlono 1980 razy.