Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 11 Grudzień 2023r.
Drukuj

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie (LUW) odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego województwa lubuskiego (WRDS). Tematy poruszone podczas obrad:

1.Wykluczenie komunikacyjne- zasygnalizowano problemy wynikające z realizacji programu rządowego przywracania połączeń autobusowych -temat będzie kontynuowany na kolejnej Radzie.

2.Obcokrajowscy na lubuskim rynku pracy. Temat, którym w lutym 2019 zajmowała się  WRDS wymaga ponownego przeanalizowania. Prezydium zajmie się tym tematem.

3.Dyscyplinowanie członków WRDS. Kolejny raz wystąpił problem z obecnością na obradach członków WRDS. W ramach swoich kompetencji prezydium spróbuje zdyscyplinować członów Rady.

Głównym tematem obrad  WRDS kolejny już raz była sytuacja w oświacie. W kwietniu 2019 Premier Mateusz Morawiecki na Stadionie Narodowym w Warszawie  rozpoczął spotkania konsultacyjne dotyczące problemom jakie  występują w szeroko pojętej oświacie. (Okrągły Stół Oświatowy). W podobnej formule odbyło się też spotkanie w LUW. W spotkaniu uczestniczyli:-Wojewoda Lubuski -Władysław Dajczak, Vice Minister Oświaty -Iwona Michałek, Lubuski Kurator Oświaty i Wychowania- Ewa Rawa, członkowie WRDS, nauczyciele, rodzice, związkowcy, przedstawiciele samorządów, członkowie organizacji pozarządowych związanych z edukacją oraz przedstawiciele samorządów uczniowskich.

Wielu mówców sygnalizowało różne problemy, niektórzy sugerowali też  jak można je rozwiązać. Dało się odczuć różnice wynikające z oceny sposobu przeprowadzania reformy oświaty-„punkt widzenia zależy od punku siedzenia”. Ciężko było uzgodnić wspólne stanowisko między samorządowcami  a związkami zawodowymi. Jedno wspólne zdanie dało się zauważyć podczas miejscami ostrej dyskusji- zwiększenie pieniędzy budżetowych na oświatę.

Wcześniejsze posiedzenia WRDS


Wiadomość tą wyświetlono 1433 razy.