Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 04 Marzec 2024r.
Drukuj

36 rocznica największej w historii Gorzowa Manifestacji.

W kinie Helios w Gorzowie Wlkp. odbyła się premiera filmu dokumentalnego ,,OPÓR. Gorzowski  sierpień ‘82”. Dokument przygotowany przez TVP3 Gorzów Wlkp. opowiadał o największym wystąpieniu gorzowian przeciwko władzy po 1945 r. Fakty związane z tym wydarzeniem przedstawili historycy, a uczestnicy zdarzeń przedstawili swoje wspomnienia oraz przekazali na potrzeby filmu unikatowe fotografie.

38 rocznica powstania NSZZ Solidarność.

Uroczystości rocznicowe uczczono Mszą Świętą na placu katedralnym przy Białym Krzyżu Solidarności, gdzie odbyła się polowa Msza Święta. Liturgii przewodniczyli bp. Paweł Socha w koncelebrze z Kapelanem Gorzowskiej Solidarności ks.kanonikiem  Andrzejem Szkudlarkiem, Proboszczem Gorzowskiej Katedry ks. Zbigniewem Kobusem oraz Proboszczami Gorzowskich Parafii. Remont Katedry (po pożarze 1 lipca 2017 r.) uniemożliwił świętowania Dnia Solidarności i Wolności wewnątrz świątyni, dlatego zbudowano na placu katedralnym ołtarz polowy i tam modlono się w intencji Ojczyzny i Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność w 38 rocznicę jego narodzin.

W Liturgii uczestniczyli : Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki, Członkowie NSZZ Solidarność z Przewodniczącym Zarządu Regionu Gorzów Waldemarem Rusakiewiczem na czele , dawni opozycjoniści, Mieszkańcy Gorzowa oraz Poczty Sztandarowe, wśród których nie mogło zabraknąć naszego.

Bp. Paweł Socha w kazaniu podkreślił znaczenie „Solidarności” dla Polski i Gorzowa Wlkp., który był znaczącym ośrodkiem działalności związkowej i opozycyjnej. „ Robotnicy walczyli o wartości duchowe, których naród był pozbawiony. To był bunt robotników, rolników, górników, hutników, stoczniowców, wszystkich ludzi ciężkiej pracy i sprzeciw wobec krzywdy, zniewolenia, i zakłamania. Bunt przeciwko poniżaniu Polaków. 31 sierpnia jest dla Gorzowa Wlkp. ważna datą, ponieważ w 1982 r. pod gorzowską katedrą, symbolem miasta odbyła się wielotysięczna manifestacja zorganizowana przez „Solidarność” w drugą rocznicę podpisania porozumień w Gdańsku”.

Na zakończenie uroczystości  złożono wieńce, kwiaty, zapalono znicze przy Krzyżu Solidarności, oraz odśpiewano  Hymn oraz „Boże Coś Polskę”.

Relacja TVP 3 Gorzów

Wcześniejsze rocznice

Święto Solidarności i Wolności

 


Wiadomość tą wyświetlono 1662 razy.