Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 04 Marzec 2024r.
Drukuj
20.08.2018 Negocjacje nowej Umowy Społecznej.
Dodano: 20 Sierpień 2018r. 19:25

Po ponad miesięcznej przerwie kontynuowano rozmowy, których celem jest zawarcie Porozumienia gwarantującego zachowanie wysokich standardów pracy w GK Enea. Niestety fakty, które wydarzyły się od ostatniego spotkania (16.07.2018 r.) zamiast zbliżać nas do zawarcia porozumienia, oddaliły nas od tego celu.

Ponad 4 godzinne negocjacje dotyczyły głównie tego, co ma się znaleźć w protokole z negocjacji. Strona pracodawców nie chciała się zgodzić na umieszczenie stanowiska strony społecznej. (treść poniżej):  

„Stanowisko strony społecznej po kolejnej turze negocjacji umowy społecznej.

Strona pracodawców wbrew wcześniejszym ustaleniom nie odniosła się do projektu przygotowanego przez stronę społeczną. Samowolnie przygotowała nowy projekt, który cofa nas do początku negocjacji. Nowy projekt stanowi wydmuszkę wcześniejszego dokumentu i obraża stronę społeczną, jest nieakceptowalny.  Strona społeczna złożyła propozycję procedowania nad jej projektem z 22 czerwca 2018 r. Złożenie nowego projektu traktujemy jako negocjacje w złej wierze, mające na celu przeciąganie negocjacji w nieskończoność. Stwierdzenia typu ” nikt nie obiecywał, że przygotowany przez stronę społeczną projekt umowy społecznej, będzie później negocjowany” zaogniają sytuację i idzie w kierunku konfrontacji zamiast dialogu.

Wcześniejsze podpisane uzgodnienia dotyczące ponoszenia kosztów pomocy prawnej nie są realizowane. Przyjęte procedury utrudniają realizację wcześniejszego uzgodnienia.

Oczekujemy, że na następne negocjacje 10 września strona pracodawców przyjdzie przygotowana i będzie pracowała nad postulatami zawartymi w projekcie przygotowanym przez stronę społeczną. Oczekujemy, że dalsze negocjacje będą prowadzone z poszanowaniem dobrej wiary. 

W przypadku dalszej obstrukcji prowadzonych negocjacji przez stronę pracodawców, strona społeczna złoży wniosek o powołanie arbitra z osób wskazanych przez Ministra Energii.”

Niewiele brakowało, by nie było protokołu, tylko notatka podpisana przez stronę pracodawców. Argument, że złamałoby to uzgodnienia z poprzednich negocjacji ostatecznie przeważył, i udało się podpisać protokół z naszym stanowiskiem.

Uzgodniono, że następne negocjacje mają się odbyć 10 września 2018 r.

Wcześniejsze negocjacje.


Wiadomość tą wyświetlono 2564 razy.