Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 04 Marzec 2024r.
Drukuj
22.06.2017 Spotkanie Solidarności z GK Enea.
Dodano: 23 Czerwiec 2017r. 12:57

W Bogdance spotkały się władze NSZZ Solidarność z  Enei, Elektrowni Kozienice, Kopalni Bogdanka, Elektrociepłowni Białystok i Elektrowni Połaniec.

Przed rozpoczęciem obrad koledzy z Bogdanki zafundowali wszystkim chętnym możliwość zjechania na dół i przekonania się na czym polega praca górnika. Po przebadaniu przez lekarza  i zaopatrzeniu się w odpowiedni sprzęt i ekwipunek  zjechaliśmy 960 metrów pod ziemię. Następnie pokonaliśmy 4 km. kolejką „pendolino” i 1,5 km pieszo. Tak dotarliśmy do miejsca w, którym strug wydobywa „czarne złoto”. Wszystkim , którzy zazdroszczą górnikom zarobków i możliwości przejścia na emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, polecam taką wycieczkę.

Po tej pouczającej lekcji przystąpiliśmy do realizacji, głównego celu naszego pobytu w kopalni, czyli ustalenia wspólnej strategii największej organizacji związkowej w grupie Enea (do NSZZ Solidarność należy 5609 członków).

Tematyka spotkania:

1. Historia Kopalni Węgla Bogdanka. Koledzy górnicy w , krótki i przystępny sposób przedstawili historię kopalni, która datuje się od 1975 r.

2.Spór zbiorowy w Elektrowni Połaniec. Koleżanka i koledzy z Połańca przedstawili przyczyny sporu zbiorowego i aktualny jego etap. Głównym punktem zapalnym jest przenoszenie pracowników do Enea Trading bez porozumienia się ze związkami zawodowymi. Stosując różne metody proponuje się gorsze warunki płacowe i zmusza się do podpisywania porozumień zmieniających.

3.Reprezentacja załogi w organach nadzorczych Enea. W Grupie Kapitałowej Enea pracuje obecnie ok 16 tys. Pracowników. Radę Nadzorczą Enea S.A. –ciało na ,którym zapadają najważniejsze decyzje dla całej GK Enea wybierają tylko pracownicy Enea S.A. (ok 300 osób). Utrzymywanie tego stanu jest patologią, dlatego pojęliśmy działania  umożliwiające pracownikom zatrudnionym we wszystkich spółkach Grupy Kapitałowej ENEA, wybór członka Zarządu i członków Rady Nadzorczej ENEA S.A. wybieranych przez pracowników. Podsumowaliśmy dotychczasowe działania w tej materii. Kolejnym krokiem będzie wysłanie wspólnego pisma do Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

4.Umowa społeczna na okoliczność konsolidacji z LW Bogdanka i El. Połaniec. Nasze wspólne pismo do Zarządu Enea S.A. w temacie przystąpienia do negocjacji nowej umowy społecznej   z 15 maja 2017 r. spotkało się z odzewem zarządu Enea S.A. Poproszono nas o wytypowanie naszych przedstawicieli do zespołu. Wytypowaliśmy po jednym przedstawicielu z Enei, Elektrowni Kozienice, Kopalni Bogdanka, Elektrociepłowni Białystok i Elektrowni Połaniec. Dodatkowo przesłaliśmy nasze oczekiwania, co powinno się znaleźć w umowie społecznej.

 

Wcześniejsze spotkania

Wspólne pismo ws pakietu socjalnego


Wiadomość tą wyświetlono 2991 razy.