Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Niedziela, 01 Październik 2023r.
Drukuj

Nadchodzi czas, gdy milkną wszystkie spory i waśnie, zapominamy urazy i nieporozumienia, gdy choinka rozświeca ciemne kąty, gdzie twarze ludzi zmieniają się uśmiechem...

Niestety w tym roku  są tacy Nasi Rodacy, którzy chcą nam POpsuć Święta, i uśmiech zamienić w pięść.

NSZZ Solidarność nie zamierza biernie przyglądać się jak ludzie poprzedniej ekipy oderwani od koryta przy okazji ostatnich wyborów parlamentarnych, przy współudziale niektórych mediów próbują poprzez manipulacje i prowokacje powrócić do władzy.

Wywiad z Przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotrem Dudą.

Żyjemy w wolnym i demokratycznym państwie - mówił Piotr Duda, szef "Solidarności" w TVP Info w programie Gość poranka - Ci którzy mówią inaczej, dzisiaj walczą o swoje przywileje, a byli oprawcami Polaków.

Przewodniczący Związku podkreślał wielokrotnie, że wbrew temu, co mówią niektórzy politycy, obecnie żyjemy w wolnym i demokratycznym państwie, w którym nareszcie toczy się prawdziwy dialog społeczny, a przez ostatni rok wydarzyło się wiele dobrego dla pracowników. Już samo powołanie Rady Dialogu Społecznego było dużym pozytywem. Kolejne to wzrost stawki godzinowej przy umowach- zleceniach, nowe przepisy dotyczące umów na czas określony, klauzule społeczne w zamówieniach publicznych, program 500 plus. - Tym dzisiaj żyją Polacy, a nie jakimiś wojenkami podjazdowymi na górze - podkreślał lider Związku.

- Uwagi polityków i kodowców, że rząd stracił mandat do sprawowania władzy są całkowicie bezpodstawne - powtarzał Duda i przypominał, że "S" wielokrotnie wyprowadzała ludzi na ulicę, protestując przeciwko krzywdzącym zmianom w prawie. - Wtedy nikt z rządzącej koalicji PO-PSL nie podawał się do dymisji, nikt nie uważał, że władza straciła mandat społeczny, mimo, że protestujących były dziesiątki tysięcy. 

Prezydent dzisiaj podpisuje ustawę obniżającą wiek emerytalny. - To wielki dzień dla "Solidarności" i wielki dzień dla polskiego pracownika - mówił szef KK - Kiedy za czasów koalicji rządzącej POi PSL manifestowaliśmy przed Sejmem przeciwko wprowadzeniu ustawy zmieniającej wiek emerytalny, nazywano nas pętakami. Policja uzbrojona po zęby stała w gotowości. Nie wpuszczano nas do Sejmu, do Senatu. Teraz Prezydent RP podpisuje ustawę przywracającą wiek emerytalny sprzed zmian. 

Duda odniósł się też do zachowania Lecha Wałęsy. - Rozmawialiśmy kiedyś kilkakrotnie z pierwszym przewodniczącym Związku i kiedy wyjaśniałem mu, że w Polsce nie toczy się żaden dialog społeczny, a władza nie chce słuchać obywateli, Wałęsa powtarzał, że takie problemy załatwia się kartką wyborczą. Potem, kiedy manifestowaliśmy pod Sejmem, mówił publicznie, że trzeba nas pałować. Teraz, kiedy władza wybrana w sposób demokratyczny wprowadza korzystne dla pracowników zmiany, były przewodniczący Związku woła, że to hańba - wyjaśniał Duda - Jest mi bardzo przykro, kiedy na to patrzę.

"Solidarność" wielokrotnie stawiała wnioski o obniżenie esbeckich emerytur, o obciążenie Kiszczaka i Jaruzelskiego odpowiedzialnością za ich zbrodnicze działania. - Teraz nareszcie to wszystko się dzieje naprawdę - zaznaczył Duda - Ci, którzy dzisiaj protestują, walczą o swoje przywileje, a byli oprawcami Polaków. To, że teraz protesty w kraju odbywają się pod hasłem kolejnego polskiego grudnia, w opinii Dudy jest hucpą. - Ich nie obchodzą pomordowani ani ich rodziny, które do dzisiaj przeżywają tragedie tamtych dni, im chodzi tylko o ich własne przywileje.

Związek zawodowy "Solidarność" nie planuje żadnych protestów, bo w kraju nareszcie dzieje się coś dobrego dla pracowników. Przewodniczący mówił jednak o tym, że dostaje setki telefonów od członków Związku i z innych środowisk z pytaniami, czy podejmie jakieś działania w obronie obecnej sytuacji. - Niektórym nie podoba się, że w Polsce rządzi PiS i tylko o to tu chodzi - mówił lider "S" - Jeśli trzeba będzie, wyjdziemy na ulicę, żeby bronić demokratycznego prawa wyboru. Jesteśmy na to gotowi. 

Całość wystąpienia PIOTRA DUDY

Przykryjemy ich czapkami-relacja TYSOL

 

REAKCJA NA OSTANIE WYDARZENIA SGiE NSZZ SOLIDARNOŚĆ


Wiadomość tą wyświetlono 5671 razy.