Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 11 Grudzień 2023r.
Drukuj

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości odbyły się w Gorzowie Wlkp. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej Za Ojczyznę w gorzowskiej katedrze. Liturgii przewodniczył biskup Tadeusz Lityński, a uczestniczyli w niej przedstawiciele władz wszystkich szczebli, wojsko, poczty sztandarowe ( w tym dwa NSZZ Solidarność: Zarząd Regionu i Enea Gorzów Wlkp.), oraz licznie przybyli mieszkańcy Gorzowa Wlkp.

Następnie uczestnicy mszy i mieszkańcy przemaszerowali na Skwer Wolności. Przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się oficjalna część uroczystości.

Podczas uroczystości państwowej odbył się m.in.: apel pamięci, oddanie salwy honorowej, ślubowanie kadetów I rocznika Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wlkp. oraz składanie pod pomnikiem wiązanek kwiatów. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wręczył także dwa karabiny przedstawicielowi oddziału kawalerii w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Po oficjalnych uroczystościach odbyły się pokazy sprzętu bojowego Wojska Polskiego, pokaz jazdy konnej grupy rekonstrukcyjnej Oddziału Kawalerii w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, pokaz musztry paradnej Kadetów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wielkopolskim, występ orkiestry dętej z Gorzowa Wielkopolskiego, a w miasteczku harcerskim Harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Związku Harcerstwa Polskiego zapraszali do wspólnego śpiewania piosenek przy ognisku. Zostały także rozdane uczestnikom śpiewniki, okolicznościowe gazetki, biało-czerwone flagi oraz pierniczki w kształcie serca z napisem Polska.

Podczas Wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości wystartował także "I Bieg Niepodległości" na 11 km.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali puchary Wojewody Lubuskiego  dla najlepszej biegaczki i najlepszego biegacza w biegu głównym i w biegach dziecięcych oraz upominki. Każdy uczestnik otrzymał także pamiątkowy medal, czapkę, nr startowy. Po zakończeniu biegu dla jego uczestników czekała wojskowa grochówka.

Wieczorem w Filharmonii Gorzowskiej odbył się koncert pod hasłem: „Pieśni Wolności”. Artyści zaprezentowali pieśni i utwory nawiązujące do tych wydarzeń z polskiej historii, które ugruntowały naszą narodową tożsamość, a w czasach niewoli wzniecały ducha walki i tworzyły patriotyczną tradycję.

Święto Niepodległości 2015

Więcej zdjęć

Film z uroczystosci 2016

 

 

 

 


Wiadomość tą wyświetlono 2153 razy.