Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Sobota, 24 Luty 2024r.
Drukuj

Obchody 6 rocznicy katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się w gorzowskiej katedrze uroczystą mszą świętą i odczytaniem nazwisk wszystkich 96 ofiar tej tragedii.  Nabożeństwo w intencji ofiar  koncelebrował biskup Tadeusz Lityński. O obowiązku pamięci i modlitwy ponad podziałami mówił w kazaniu podczas mszy świętej w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Po mszy pod Białym Krzyżem Solidarności i tablicą  upamiętniającą ofiary katastrofy złożone zostały kwiaty i znicze. Gorzowskie ofiary katastrofy wspominał wiceprezydent miasta, Janusz Dreczka. W uroczystościach rocznicowych wzięli udział m.in. wojewoda lubuski Władysław Dajczak, wicewojewoda Robert Paluch, gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, gen. Andrzej Kamiński, dowódca Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Jarosław Janiak, komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie. Nie zabrakło też przedstawicieli władz miasta oraz licznie przybyłych pocztów sztandarowych oraz gorzowian.Po liturgii delegacje udały się na cmentarz przy ul. Żwirowej, gdzie złożono kwiaty, znicze i wieńce na grobach gorzowian Anny i jej wnuka Bartosza Borowskich.

Wcześniejsze rocznice i uroczystości pogrzebowe 2010

10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 samolot Tu-154M z delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej w niewyjaśniony do dziś okolicznościach  rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie. Wśród pasażerów byli także gorzowianie: Anna Borowska, przedstawicielka rodzin katyńskich i jej wnuk Bartosz Borowski.  

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii lotnictwa polskiego i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach Sił Powietrznych RP

Rząd Donalda Tuska oddał prowadzenie głównego śledztwa stronie rosyjskiej. Polscy prokuratorzy do dziś nie otrzymali najważniejszych dowodów, czyli „czarnej skrzynki” oraz wraku Tupolewa. Czy poznamy prawdę o przyczynach katastrofy smoleńskiej? Na to pytanie dzisiaj nie znamy odpowiedzi…


Wiadomość tą wyświetlono 2571 razy.