Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 23 Lipiec 2024r.
Drukuj
12.10.2015 Związkowcy Bogdanki chcą do Enei
Dodano: 13 Październik 2015r. 08:09

Zdecydowanie jesteśmy za wejściem w struktury Enea, napisali związkowcy w Bogdanki w swoim stanowisku odnośnie ogłoszonego przez Eneę wezwania na akcje kopalni.

- Historycznie rzecz ujmując, Bogdanka od początku swego istnienia związana jest z Elektrownią Kozienice jako głównym odbiorcą węgla energetycznego wydobywanego przez nas. Uważamy, że tak powinno być dalej z pożytkiem dla obu stron - napisali związkowcy z Bogdanki w swoim stanowisku.

Związkowcy przyznają jednocześnie, że bardzo trudna sytuacja większości spółek węglowych na Śląsku, ogromna nadprodukcja węgla energetycznego na świecie i w kraju, dała się mocno we znaki samej Bogdance, która w wyniku nierynkowych zachowań  niektórych krajowych producentów węgla energetycznego została zmuszona do zmniejszenia wydobycia w br. o około 1 mln ton.

- Mamy nadzieję, że wejście w struktury dużego podmiotu energetycznego, jakim jest Enea S.A. która jest także 100 proc. właścicielem Elektrowni Kozienice, przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa Bogdanki i jej Załogi. Cele powyższe traktujemy, jako najważniejsze i zdecydowanie jesteśmy za wejściem w struktury Enea - czytamy w stanowisku związkowców.

Enea 14 września ogłosiła wezwanie do sprzedaży 21.962.189 akcji Bogdanki, uprawniających do 64,57 proc. głosów na WZA spółki. Cena wynosi 67,39 zł za papier. Zapisy w wezwaniu potrwają od 2 do 16 października. Przewidywany dzień rozliczenia transakcji to 26 października. W wyniku wezwania Enea chce mieć 22.448.969 akcji Bogdanki, uprawniających do 66 proc. ogólnej liczby głosów.

Enea zamierza nabyć akcje, jeśli na koniec okresu przyjmowania zapisów złożone zapisy będą obejmować nie mniej niż 16.520.016 akcji, dających 48,57 proc. głosów na WZ, co da łącznie Enei 50 proc. głosów.

Zarząd Bogdanki informował wcześniej, że w jego ocenie wezwanie ogłoszone przez Eneę na akcje spółki jest zgodne z interesem Bogdanki, a cena zaproponowana w wezwaniu odpowiada wartości godziwej spółki.

Źródło: CIRE

 


Wiadomość tą wyświetlono 2353 razy.