Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Sobota, 24 Luty 2024r.
Drukuj

15 kwietnia 2015 roku Enea, KGHM Polska Miedź oraz Tauron Polska Energia zawarły umowę kupna od PGE Polskiej Grupy Energetycznej udziałów PGE EJ 1 - spółki celowej, która jest odpowiedzialna jest za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 3.000 MWe.

W związku z zawarciem umowy Enea, KGHM i Tauron nabyły od PGE po 10 proc. udziałów w PGE EJ 1 i zapłaciły za nie po 16 mln zł.

Zgodnie z umową wspólników z dnia 3 września 2014 roku strony mają wspólnie, w proporcji do posiadanych udziałów, finansować działania w ramach fazy wstępnej projektu jądrowego. Faza wstępna ma na celu określenie takich elementów, jak potencjalni partnerzy, w tym partner strategiczny, dostawcy technologii, wykonawcy EPC, dostawcy paliwa jądrowego oraz pozyskanie finansowania dla projektu, a także organizacyjne i kompetencyjne przygotowanie PGE EJ 1 do roli przyszłego operatora elektrowni jądrowej, odpowiedzialnego za jej bezpieczną i efektywną eksploatację.

Strony umowy wspólników przewidują, że kolejne decyzje dotyczące projektu, w tym decyzje dotyczące deklaracji dalszego uczestnictwa poszczególnych spółek w kolejnym etapie projektu, zostaną podjęte po zakończeniu fazy wstępnej bezpośrednio przed rozstrzygnięciem postępowania zintegrowanego.

Źródło: CIRE


Wiadomość tą wyświetlono 2224 razy.