Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 22 Lipiec 2024r.

Prezydent Bronisław Komorowski gościł w Kozienicach, gdzie powstaje blok na węgiel kamienny, o mocy 1075 MW. Spotkał się z pracownikami Enei i firm wykonujących prace budowlane, a także z przedstawicielami samorządu.

Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszył Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński.

- Ta inwestycja to ciekawa perspektywa lokalna i ogólnopolska o strategicznym znaczeniu. Wiąże się przecież z gwarancją bezpieczeństwa energetycznego dla całego naszego kraju. Ważne jest też, że elektrownia wykorzystuje polski węgiel. To kolejna korzyść dla wszystkich. Od tej pory, włączając światło w Belwederze, zawsze będę ciepło wspominał dzisiejszą wizytę w Enei – powiedział Prezydent Bronisław Komorowski.

Minister Włodzimierz Karpiński podkreślił, że Enea buduje najnowocześniejszy blok tego typu w Europie, a prace są już na półmetku i przebiegają zgodnie z planem. Dodał, że nasz kraj realizuje inwestycje w energetykę na niespotykaną dotąd skalę. Podziękował za codzienną pracę wszystkim zaangażowanym osobom.

Gospodarz spotkania Krzysztof Zamasz, prezes Enei, podkreślił, że inwestycja jest wynikiem pracy całej Grupy.
- To będzie największy tego typu blok energetyczny w skali całej Europy. Będzie spełniał wszystkie, najostrzejsze normy ekologiczne. Naszym zadaniem, jako nowoczesnej, innowacyjnej firmy jest stale wzmacniać polskie bezpieczeństwo energetyczne. Robimy to dzięki zaangażowaniu wielu ludzi oraz życzliwości właściciela większościowego i społeczności lokalnych, w których działamy – powiedział prezes Enei.

Blok w Kozienicach zostanie przekazany do eksploatacji w 2017 roku. Jego moc wyniesie 1075 MW, a sprawność osiągnie 45,59 proc. i będzie jedną z najwyższych na świecie. Polimex-Mostostal w konsorcjum z Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe (MHPSE) jest odpowiedzialny za budowę, montaż oraz wyposażenie nowego bloku. Zamawiającym jest polski producent energii elektrycznej ENEA Wytwarzanie S.A. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego bloku odbyło się w dniu 21 listopada 2012. Wartość kontraktu wynosi 6,3 mln zł brutto.

Źródło: CIRE.