
Dodano: 17 Marzec 2015r. 20:06
Enea była pierwszą grupą energetyczną którą wizytował Minister Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik. W spotkaniu w Poznaniu uczestniczył Zarząd Enea S.A. K. Zamasz, P. Orlof, G. Kinelski, Prezes Enea Centrum M. Gramatyka oraz przedstawiciele organizacji związkowych z Enea.
Na wstępie Z. Gawlik skomentował miejsce w jakim mieści się siedziba Enea S.A.(ul Górecka)- rozkopy, które kłócą się z jego poczuciem poznańskiej gospodarności. Na szczęście na piętrach gdzie mieści się Enea, widać już poznański porządek. W odpowiedzi usłyszał, że to nie poznańskie wykopki, tylko szkody górnicze, ponieważ spółką nie zarządzają poznaniacy tylko ludzie ze śląska. Minister ocenił Eneę jako „solidna spółkę, solidnie prowadzoną”. Poinformował, że jego przyjazd do Enei nie jest związany z planami konsolidacji, gdyż jak oświadczył plany łączenia spółek energetycznych są na dzisiaj odłożone, na razie zapominamy o planach do których może jeszcze wrócimy na jesień. Poprosił o przedstawienie sytuacji społecznej w Enea oraz problemów z jakimi borykają się strony dialogu społecznego.
Związkowcy na wstępie przedstawili problemy , które na początku lutego przekazano MSP, a które do dzisiaj nie zostały załatwione. Interpretowanie na niekorzyść Pracowników zapisów prawa pracy, oszukanie pracowników przy naliczaniu podstawy do premii rocznej, zlikwidowanie związku pracodawców energetyki, kontynuowanie procesów restrukturyzacyjnych wprowadzających chaos i łamiących wcześniej zawarte porozumienia, omijanie prawa przy przenoszeniu Pracowników do nowych pracodawców, to tematy jakie na początek zgłosiła strona społeczna.
W odpowiedzi M. Gawlik stwierdził ,że „ rynek pozytywnie ocenia Eneę” , aktualnie trwa odtwarzanie związku pracodawców, procesy restrukturyzacyjne, które są potrzebne spółce trzeba prowadzić.
Prezes K. Zamasz podkreślił, że są chęci do wspólnego rozwiązywania problemów grupy. Przedstawił duże inwestycje prowadzone w wytwarzaniu i dystrybucji, oraz prognozy dotyczące łatania luki pokoleniowej w związku z odejściem na emeryturę dwóch tysięcy osób. Problemy z CUW wynikają z wprowadzaniem ponad 30 programów informatycznych i są na bieżąco monitorowane Zachęcał również do pokazywanie dobrych rzeczy jakie zostały zrobione .
Prezes P. Orlof zrelacjonował cykl spotkań zespołów problemowych jakie odbywają zgodnie z harmonogramem. Podkreślił ,że rozmowy są trudne ale rzeczowe.
Stwierdzenia pracodawców wprowadziły nerwową atmosferę. Padały stwierdzenia o okradaniu pracowników poprzez celowe zaniżanie premii rocznej. Luka pokoleniowa pogłębiana jest poprzez kolejne edycje PDO. Chaosu w CUW podważa zaufanie do spółki. Spotkania w ramach zespołów problemowych to przykład pozorowanego dialogu. Spotykamy się, rozmawiamy a owoców brak. Jak ktoś nie chce rozwiązywać problemów to powołuje komisje, zespoły, i ustala harmonogramy spotkań. Takie postepowanie doprowadziło to bardzo złej sytuacji społecznej i bardzo niskiej identyfikacji ze spółką, nawarstwiania się problemów, które grożą wybuchem niekontrolowanych protestów. Zarzadzanie poprzez system nakazowo rozdzielczy nie sprawdza się, czas na zmiany i uwzględnianie zdania Pracowników w prowadzonych procesach . Związkowcy poprosili o komentarz Ministra jako większościowego udziałowca Enea do polityki zarządów likwidowania dobrych miejsc pracy ( PDO) i zastępowanie ich umowami śmieciowymi.
Minister w odpowiedzi stwierdził, ze nie chce pełnić roli arbitra w rozmowach stron dialogu społecznego w Enea. Zarządy wiedzą co robią, i dobrze funkcjonują na konkurencyjnym rynku. Odnośnie PDO MSP stwierdził, że nie ma przymusu korzystnia z PDO, a walka z bezrobociem jest zadaniem rządu, a nie spółek skarbu państwa.
Zdaniem strony społecznej zastanawiająca jest nieobecność członka zarządu Enea S.A. ds. finansowych D. Gepfert . W tym roku strona związkowa nie miała jeszcze możliwości spotkania się z Panią Prezes. Usłyszeliśmy, że D. Gepfert choruje.
Zaapelowano do Zarządu o zaniechaniu pozorowanego dialogu i wspólne spotkania na którym można będzie załatwić większość nabrzmiałych problemów. Przekazano też wniosek o odpis z zysku za 2014 r. na ZFŚS.
Na zakończenie wręczyliśmy Ministrowi wspólne stanowisko dotyczące aktualnej sytuacji w Enea. W stanowisku podzieliliśmy się naszymi obawami co do postępowania Zarządów Spółek GK ENEA. Pomimo deklaracji dialog społeczny nadal nosi znamiona pozoracji i grania na zwłokę celem jak najdalszego odwleczenia koniecznych działań korygujących. W dalszym ciągu odbywa się on za pośrednictwem wielkich kancelarii prawnych, których celem jest wyszukanie jakichkolwiek kruczków prawnych dla pozbawienia Pracowników należnych im praw. Poprosiliśmy o pilne wyjaśnienie powyższych kwestii z desygnowanymi przez MSP członkami Zarządu ENEA S.A. Ponadto do momentu wyjaśnienia wszystkich kwestii społecznych zażądaliśmy moratorium na wszelkie prowadzone i planowane działania restrukturyzacyjne.
Min Z. Gawlik stwierdził, że za trzy miesiące ponownie odwiedzi Eneę.
Pismo ws odpisu z zysku na ZFŚS
Radio Zachód o problemach Enea.
Wiadomość tą wyświetlono 3426 razy.