Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 04 Marzec 2024r.
Drukuj

Pełniący obowiązki Prezesa ENEA S.A. Janusz Bil zaprosił przedstawicieli załogi do siedziby Enea S.A. w Poznaniu. Prezes w związku z powierzonymi mu  przez Radę Nadzorczą Enea S.A. obowiązkami uznał za konieczne częste spotykanie się ze stroną społeczną oraz zadeklarował ,że cykliczne spotkania będą się odbywały raz na dwa tygodnie. Strona związkowa w swoich wystąpieniach wyraziła nadzieję ,że wraz z rezygnacją prez. Owczarka odeszła jego metoda zarządzania tj. nierealizowanie i kwestionowanie zawartych wcześniej porozumień oraz  tolerowanie łamania prawa pracy w grupie Enea. Efektem takiego stylu zarządzania były nieustające spory zbiorowe, akcje strajkowe oraz kilkaset spraw w Sądach pracy w Poznaniu, Gorzowie Wlkp., Bydgoszczy, Szczecinie.

Strona związkowa zgłosiła kilka najważniejszych spraw do pilnego załatwienia :

1.Świadczenie pieniężne dla pracowników nie posiadających praw do akcji wynikające z porozumienia ze Zdroiska z 28.05.2008 r.

2.Fundusze prywatyzacyjne w spółkach grupy Enea.

3.Spory zbiorowe w Enea Operator. W Operatorze trwają dwa spory zbiorowe nieuznawane przez zarząd Operatora. Jeden dotyczy restrukturyzacji a drugi spraw płacowych.

4.Ograniczanie zatrudnienia w Operatorze-kolejna tura PDO. Takie działania doprowadziły do zwiększenia wypadkowości. Bardzo niepokojące są szczególnie wypadki śmiertelne jakie miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat.

5.Bardzo trudna sytuacja w niektórych spółkach grupy Enea (BHU, ENERGOMIAR) Brak ładu korporacyjnego może doprowadzić do upadłości te i inne spółki grupy Enea.

Prezes Bil oświadczył ,że potrzebuje trochę czasu żeby zdiagnozować zasygnalizowane tematy. Poinformował również ,że jego doświadczenia życiowe wskazują na to ,że „problem dobrze zdefiniowany jest już w połowie rozwiązany”

Strona związkowa  zadeklarowała pomoc w załatwieniu tych bardzo pilnych spraw, oraz oświadczyła ,że ma nadzieję na nową jakość dialogu społecznego w grupie Enea.

 

 


Wiadomość tą wyświetlono 3971 razy.