
Dodano: 29 Sierpień 2012r. 15:14
Dotarła do nas odpowiedź na zapytanie poselskie Pani Poseł Elżbiety Rafalskiej z 13.07.2012. W odpowiedzi Podsekretarz Stanu –Paweł Tamborski podaje nieprawdziwe fakty. Kilka przykładów:
1.Postulaty partnerów społecznych w prowadzonych procesach restrukturyzacyjnych są uwzględniane. Skoro tak to dlaczego dochodzi do sporów zbiorowych i doszło do strajku ostrzegawczego w Operatorze.
2.Z jednej strony pan Tamborski opierając się na opinii MPiPS napisał ,że ustawodawca w ustawie o rozwiazywaniu sporów zbiorowych nie wskazał organu uprawnionego do oceny zgłoszonych przez związki zawodowe żądań , a z drugiej strony podobnie jak Zarząd Operatora stwierdza ,że zgłoszone w przedmiotowej sprawie żądania nie wypełniają dyspozycji ustawy o rozwiazywaniu sporów zbiorowych.
3.Intencją Zarządu Spółki jest rozwiazywanie problemów na drodze spotkań i negocjacji. Od podpisania 25.06.2012 oświadczenia wstrzymującego dalszą restrukturyzację oraz zawieszającą akcję strajkową, Zarząd ustalił kilka terminów spotkań na , które sam nie przybył.
4.Wola zarządu Operatora dalszych rozmów dotyczących procesów restrukturyzacji zawarta w oświadczeniu z 25.06.2012 dalej pozostaje deklaracją bez pokrycia. W tym temacie nie odbyło się ani jedno spotkanie.
Pan Tamborski w piśmie używa stwierdzeń jak nam się wydawało z minionej epoki. Akcję strajkową nazywa powstrzymaniem się od wykonywania pracy. Używa też argumentu ,że tylko jeden z pięciu związków zawodowych działających w spółce proklamował strajk ( wezwał do powstrzymania się od wykonywania pracy) Pan Podsekretarz zapomniał dodać ,ze ten jeden związek czyli NSZZ Solidarność zrzesza ponad 3 tys. członków czyli więcej niż wszystkie pozostałe organizacje związkowe razem wzięte.
Podsekretarz pominął też fakt ,że Minister Pracy i Polityki Społecznej wyznaczył mediatora w toczącym się sporze zbiorowym – czyli uznał ,że spór zbiorowy istnieje.
Podsumowując odpowiedź na zapytanie Pani Poseł Rafalskiej. Nadzór właścicielski czyli Ministerstwo Skarbu Państwa toleruje łamanie prawa przez Zarządy podległych mu spółek. Wniosek nie możemy liczyć na pomoc MSP, musimy sami walczyć o swoje prawa.
Treść zapytania poselskiego-kliknij tutaj
Odpowiedź MSP-kliknij tutaj
Pismo MPiPS do MSP-kliknij tutaj
Pismo MPiPS do Prezesa Różyckiego-kliknij tutaj
Wiadomość tą wyświetlono 2994 razy.