Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Niedziela, 01 Październik 2023r.
Drukuj
9-10.12.2010 Posiedzenie KM NSZZ Solidarność
Dodano: 10 Grudzień 2010r. 19:12

 

W dniach 9-10 grudnia w  Dychowie odbyło się Walne Zebranie Delegatów Komisji Podzakładowej  z Zielonej Góry oraz zebranie Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Enea. Po wyczerpaniu programu Zebrania Delegatów odbyło się posiedzenie Komisji Międzyzakładowej. Tematyka  zebrania:

1.Restrukturyzacja wewnętrzna –połączenie spółek EWiN, Energotrans, Energobud. Pomimo parafowania  Porozumienia zbiorowego do dnia dzisiejszego Zarząd Enea S.A. nie podpisał w/w porozumienia oraz nie dostaliśmy alokacji pracowników w strukturach Energobudu. Jest to kolejny przykład łamania zawartych porozumień w tym przypadku porozumienia z Zielonej Góry z 18.12.2002 r. Upoważniono prezydium do przywrócenia stanu zgodnego z prawem. W dalszym ciągu Zarząd Enea nie przedstawił stronie społecznej strategii firmy dlatego nie znamy planów restrukturyzacji-należy przypomnieć Zarządowi Enea o deklaracji z września, że najszybciej jak to możliwe zapozna stronę społeczną ze strategią.

2.Sytuacja w grupie kapitałowej Enea. Mimo bardzo dobrych wyników całej grupy niektóre spółki są na granicy bankructwa. Są spółki , które nic nie dadzą pracownikom na Święta Bożego Narodzenia a inne dają bardzo wysokie premie. Brak ładu korporacyjnego jest powodem takiej sytuacji.

3.Pozwy do Sądu Pracy-niezaliczenie okresu pracy w Operatorze do stażu akcyjnego. Podsumowano  akcję zbierania pełnomocnictw oraz pism odszkodowawczych.13 grudnia zakończymy akcję zbierania dokumentów i po spotkaniu z Zarządem w dniu 14 grudnia zostanie podjęta decyzja o skierowaniu pozwów do Sądu Pracy.

4.Spotkanie z Zarządem 14grudnia 2010r. ma dotyczyć interpretacji zapisów  Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy ,  będziemy chcieli rozmawiać również o:-ekwiwalencie  za utracone akcje ,-ubezpieczenia grupowe w grupie kapitałowej ENEA, -powiększenie funduszu prywatyzacyjnego, -premia prywatyzacyjna dla pracowników nieposiadających  praw do akcji, -strategia Enea.

5. Plan działalności socjalnej  na 2011-omówiono nieprawidłowości jakie wyszły w tym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasad .Uwagi te zostaną przekazane Operatorowi ,który  prowadzi wspólną działalność socjalną w Enea.

6.Prywatyzacja-omówiono fakty jakie zaistniały w tym temacie oraz możliwe scenariusze jakie mogą w tym temacie zaistnieć. Omówiono korespondencję z MSP w sprawie negocjowania pakietu socjalnego na okoliczność prywatyzacji.

7.Posiedzenie Rady SKE-Przewodniczący  Rady Sekcji Krajowej Energetyki NSZZ Solidarność zdał relację z ostatniego posiedzenia Rady ,które odbyło się w 2 grudnia w Grudziądzu. Zdał relację z sytuacji jaka panuje w poszczególnych grupach energetycznych oraz  omówił przygotowania do zorganizowania ogólnopolskiej akcji protestacyjnej w energetyce.

8.Dywidenda  dla akcjonariuszy za 2010.W przypadku podjęcia decyzji przez WZA o przyznaniu dywidendy z zysku za 2010 rok , należy podjąć działania mające na celu nabycie tych uprawnień przez  osoby , które  nabyli uprawnienia do akcji pracowniczych.

Na zakończenie pierwszego dnia posiedzenia członkowie KP KM i zaproszeni goście wzięli udział we wspólnej kolacji ,mającej uroczysty charakter w związku ze zbliżającymi się Świętami  Bożego Narodzenia. Były życzenia ,potrawy wigilijne oraz zatroskanie o los Polskiej Energetyki.


Wiadomość tą wyświetlono 6349 razy.