Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Środa, 22 Styczeń 2025r.
Drukuj

17 marca 2023 r. na gdańskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność i na ścianie Bazyliki św. Brygidy zawisły obrazy z wizerunkiem św. Jana Pawła II. To odpowiedź związku zawodowego Solidarność na nasilające się ataki wymierzone w dobre imię Ojca Świętego.

W reportażu "Franciszkańska 3" wyemitowanym 6 marca w stacji TVN24 zarzucono Karolowi Wojtyle, że wiedział o nadużyciach seksualnych księży w Polsce i ukrywał je zanim został papieżem. Do ataku na Ojca Świętego przyłączyły się posłanki Lewicy, które zażądały usunięcia imienia Jana Pawła II z nazwy ulic, szkół i pomników w przestrzeni publicznej. W odpowiedzi, Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II, którą Sejm przyjął 9 marca.

“Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież – św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii. Jest to próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści” - napisano w uchwale.

Przypomniano w niej również fragment innej uchwały Sejmu, która ustanawiała rok 2020 Rokiem Jana Pawła II. Podkreślono, że została ona przyjętą "niemal jednogłośnie, ponad politycznymi podziałami".

“Ten atak ma służyć pomniejszeniu roli Kościoła"

O polityczno-medialne ataki na Ojca Świętego Jana Pawła II zapytaliśmy ks. Ludwika Kowalskiego, proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku.

17 marca na gdańskiej siedzibie Solidarności i na ścianie Bazyliki św. Brygidy zawisły bowiem obrazy z wizerunkiem św. Jana Pawła II.

"To nas przekaz w formie obrazu, który został zainstalowany na ścianie Kościoła wolności i Solidarności przy figurze Jana Pawła II. Pamiętamy papieża Polaka z czasów, gdy byliśmy zniewoleni pod butem sowieckim. Wtedy nasz Rodak nie zostawił nas, choć został wybrany papieżem w 1978 roku i przeniósł się z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II miał w sercu obraz Polski, która była jego domem i potrzebowała pomocy. Dlatego przede wszystkim modlitwą wspierał swoją Ojczyznę, spotykał się z Polonią na uchodźctwie w różnych zakątkach świata i na forum międzynarodowym m.in. przez osobistą relację z Prezydentem USA Ronaldem Reaganem. Obaj byli przekonani, że Bóg interweniował, by ocalić ich życie dla ważnej sprawy. Jan Paweł II głęboko wierzył, że ocalał dzięki Matce Bożej. Z kolei Reagan powiedział po zamachu, że reszta jego życia należy już tylko do „szefa z góry”. Obaj przywódcy wierzyli, że Bóg interweniował w ich życiu, by mogli wyzwolić Europę Wschodnią z komunizmu i przyczynić się do odzyskania niepodległości Polski i wielu krajów za żelazną kurtyną. To powszechna wiedza, że Jan Paweł II skutecznie odciął głowę komunistycznej hydrze" – podkreślał proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku.

W ocenie proboszcza parafii św. Brygidy, oskarżenia pod adresem Ojca Świętego Jana Pawła II to jeden z elementów ataku na cały Kościół.

"Uderza się w namiestnika chrystusowego na Ziemi, żeby doprowadzić do osłabienia Kościoła powszechnego. Ten atak ma służyć pomniejszeniu roli Kościoła we współczesnym świecie. Tego Kościoła, który głosi miłosierdzie, sprawiedliwość, dobro i pokój; Kościoła, który opowiada się za życiem przeciw śmierci, za małżeństwem w naturalnym kształcie - mężczyzny i kobiety; opowiada się za rodziną i autorytetem, jakim jest ojciec i matka; Kościoła, który opowiada się po prostu za dobrem" – stwierdził duchowny.

Ks. Ludwik Kowalski zwracał także uwagę na fakt, że życiorys Ojca Świętego Jana Pawła II był niejednokrotnie, szczegółowo prześwietlany m.in. w czasie procesu informacyjnego, beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

" Życie Jana Pawła II było bardzo przejrzyste i toczyło się w dużej mierze na naszych oczach. Z pewnością do wielu wydarzeń, problemów, rozmów związanych z osobą JP II sięgano podczas procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego które trwają przez lata. Tam bardzo dokładnie i szczegółowo prześwietla się kandydata na Ołtarze. Jeżeli ktoś ma pytania i chciałby wyjaśnić jakąś kwestię, to oczywiście należy sięgnąć do materiałów archiwalnych, do historii i opracować rzetelnie temat przede wszystkim w prawdzie bo tylko „prawda nas wyzwoli” – podsumował proboszcz gdańskiej parafii św. Brygidy.

Źródło-KK Solidarność

 


 

 


Wiadomość tą wyświetlono 973 razy.