Dodano: 26 Sierpień 2021r. 07:49
Porozumienie ze stroną społeczną dotyczące transformacji sektora energetycznego jest możliwe w ciągu kilku tygodni - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
"Jesteśmy na etapie konsultacji ze stroną społeczną. Rozmawiamy ze związkami zawodowymi. Rozmowy są zaawansowane. Otrzymaliśmy kilka dni temu propozycje strony społecznej dotyczące jej oczekiwań i warunków brzegowych. Pochyliliśmy się nad nimi. Myślę, że to kwestia kilku tygodni, kiedy będziemy w stanie osiągnąć porozumienie. Wtedy proces wejdzie w fazę realizacji" - powiedział dziennikarzom Sasin.
Ministerstwo Aktywów Państwowych przedłożyło w maju projekt programu transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce zakładający wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych z PGE, Enei i Tauronu do jednego podmiotu, Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Chodzi o elektrownie zasilane węglem kamiennym i brunatnym, w tym spółki serwisowe świadczące na ich rzecz usługi oraz o kopalnie węgla brunatnego. Przedmiotem wydzielenia nie będą aktywa ciepłownicze. Nabycie przez Skarb Państwa aktywów ma nastąpić w II/III kw. 2022 roku, po przeprowadzeniu due diligence oraz wycen.
Przedstawiciele ministerstwa aktywów państwowych zapewniali, że żadne rozstrzygnięcia w przedmiocie transformacji nie zostaną podjęte bez konsultacji ze stroną społeczną. Rozmowy w sprawie umowy społecznej dla sektora energetycznego rozpoczęły się pod koniec czerwca.
Z projektu umowy społecznej rządu z sektorem energetycznym, do którego dotarł BiznesAlert. pl wynika, że przeniesienie aktywów węglowych do NABE ma się odbyć za odszkodowaniem oraz rekompensatą nakładów na remonty i modernizację przekazanego majątku.
Pytany o to wicepremier Sasin odpowiedział: "Cała mechanika finansowania nie jest prosta. Są różni udziałowcy tych spółek, są banki. Nie chcę niczego przesądzać. Rozmowy są w trakcie".
źródło: PAP.
Poprzednie informacje ws. Umowy Społecznej
Wiadomość tą wyświetlono 1405 razy.