Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 04 Marzec 2024r.
Drukuj

Zygmunt Solorz-Żak jest zainteresowany akcjami Enei w zamian za udziały w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin - poinformował w środę dziennikarzy minister skarbu Dawid Jackiewicz. W ocenie analityków transakcja byłaby niekorzystna dla Enei.
"Wiem, że tego typu zainteresowanie ze strony pana Solorza-Żaka jest wyrażane" - odpowiedział minister skarbu zapytany, czy Zygmunt Solorz-Żak chce dokonać zamiany udziałów w ZE PAK na akcje Enei.
"To działanie nie dotyczy tylko kwestii biznesowych, ale też poziomu bezpieczeństwa energetycznego kraju. To co daje ZE PAK to 7-8 proc. rocznej produkcji energii elektrycznej w naszym kraju. To nie jest sprawa, którą można byłoby zbagatelizować" - powiedział Dawid Jackiewicz.
Dodał jednak, że resort energii musi ocenić, jaka jest "realność tego procesu".
Solorz-Żak ma pośrednio 51,55 proc. akcji ZE PAK.
"Gdyby doszło do transakcji, to byłoby zdecydowanie negatywne dla Enei. Spółka nie ma doświadczenia w węglu brunatnym. To nie byłoby uzupełnianie portfela. Nawet więcej, spółka kupowałaby biznes konkurencyjny, bo elektrownie opalane węglem kamiennym konkurują z tymi na węglu brunatnym. To by oznaczało jeszcze gorszą ocenę przejęcia Bogdanki. ZE PAK nie mógłby wykorzystywać węgla z Bogdanki" - ocenił w rozmowie z PAP Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.
"Co więcej, kupno ZE PAK przez Eneę oznaczałoby duże wydatki inwestycyjne w ZE PAK, przełożone z powodu trudnej sytuacji finansowej. Mowa o dodatkowych nakładach rzędu kilkuset milionów, jeśli nie miliardów złotych. Nie pomaga też brak sieci dystrybucyjnej w ZE PAK" - dodał analityk.
Puchalski wskazał też na niepewne perspektywy dotyczące dywidend z Enei, po tym jak walne PGE zdecydowało o wypłacie niższej dywidendy niż rekomendował zarząd spółki.
"Skoro PGE, która ma najzdrowszy bilans, płaci niższą dywidendę, dlaczego inwestorzy mieliby się w przyszłości spodziewać dywidendy z zadłużonej Enei?"
- powiedział analityk DM BZ WBK.

Po informacjach na temat możliwego przejęcia kontroli nad ZE PAK przez Eneę akcję obu spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych mocno straciły na wartości.
29.06.2016 r. na zamknięciu GPW akcję Enei wyceniono 9,83 zł, co oznacza spadek o 2,83 proc. ale w trakcie dnia cena spadała nawet do poziomu 9,63 zł (o 4,7 proc.). Natomiast walory ZE PAK straciły wczoraj na wartości 7,66 proc. i kosztowały na zamknięciu 11,20 zł. W trakcie środowej sesji cena akcji tej spółki spadała nawet o 8,9 proc. do 11,05 zł.

 

Źródło: CIRE.PL

 


Wiadomość tą wyświetlono 3208 razy.