Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Sobota, 24 Luty 2024r.
Drukuj

Zarząd Enei nie zamierza rekomendować wypłaty dywidendy z zysku za 2015 rok - podała spółka w komunikacie.

"Rekomendacja zarządu spółki jest wypadkową coraz bardziej wymagającej sytuacji rynkowej, zmian zachodzących w otoczeniu regulacyjnym, ale także przeprowadzonych analiz w zakresie planu inwestycyjnego Grupy Enea w krótkim i średnim horyzoncie czasowym" - napisano w komunikacie.

"Brak wypłaty dywidendy w bieżącym roku wpłynie w sposób istotny na wzmocnienie pozycji gotówkowej Grupy Enea, co z kolei przełoży się na możliwość podejmowania nowych działań inwestycyjnych wspierających dalszy rozwój spółki" - dodano.

Enea podała jednocześnie, że zarząd chce kontynuować w przyszłości dotychczasową politykę w zakresie dywidendy, która zakłada wypłatę dywidendy na poziomie od 30 proc. do 60 proc. jednostkowego zysku netto.

W styczniu 2016 roku wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział, że priorytetem spółek energetycznych są duże projekty inwestycyjne, a nie wypłata dywidend. Dwa dni później minister skarbu Dawid Jackiewicz poinformował, że ciężko będzie się zdecydować na niepobieranie dywidend ze spółek energetycznych.

Do wzrostu niepewności wokół dywidend Enei za 2015 rok przyczyniły się też m.in. odpisy aktualizujące, które
w sprawozdaniu skonsolidowanym Enei wyniosły ok. 1,7 mld zł, a w jednostkowym - blisko 2,1 mld zł. Analitycy ocenili wówczas, że rynek może być zaniepokojony kwestią wypłaty dywidendy za 2015 r.

Także po publikacji wyników spółki za 2015 rok analitycy oceniali, że rynek może być rozczarowany brakiem informacji o dywidendzie spółek za 2015 rok. Wówczas - podczas wynikowej konferencji prasowej - przedstawiciele Enei poinformowali, że decyzja  dotycząca ewentualnej wypłaty dywidendy za 2015 rok zapadnie do połowy roku.

W maju Mikołaj Franzkowiak, wiceprezes Enei poinformował, że Enea przedstawi rekomendację co do ewentualnej dywidendy za 2015 rok w ciągu paru tygodni.

Źródło: CIRE

 


Wiadomość tą wyświetlono 4293 razy.