Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Sobota, 24 Luty 2024r.
Drukuj

W Telewizji Polskiej reaktywowano bardzo popularny w latach 70 i 80-tych program "Sonda". SONDA 2 To powrót do kultowej serii  programu redaktorów Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka.

W szóstym odcinku SONDA 2  wystąpił były prezes Enea Centrum Michał Gramatyka. Prezesa Gramatykę kojarzymy z chaosem  jaki zostawił po sobie  w Centrum Usług Wspólnych (CUW). Pan Michał jak się okazuje może nie zna się na CUW, ale za to zna się bardzo dobrze na kryminalistyce. W programie wystąpił jako przedstawiciel Katedry Kryminalistyki Uniwersytetu Śląskiego. Analiza głosu, identyfikacja po głosie, poziom stresu w głosie od tego dr Gramatyka  jest specjalistą. Niestety jego umiejętności okazały się nieprzydatne w CUW…


"Sonda" była popularnonaukowym program nadawanym przez Telewizję Polską w latach 1977-1989. Prowadzili go Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek. Obaj zginęli w wypadku samochodowym w 1989 r. Po ich śmierci zakończono emisję programu. O popularności "Sondy" zadecydowała jej przystępna formuła. Prowadzący swobodnie rozmawiali nauce i nowinkach technicznych, nie zanudzając czytelnika skomplikowanymi teoriami. Jeden z nich wcielał się w rolę "sceptyka", a drugi "entuzjasty". Dodatkowo program uatrakcyjniały oryginalne scenografie, felietony filmowe i proste eksperymenty wykonywane przez prowadzących w studiu. Do dziś wielu widzów uważa "Sondę" za niedościgniony wzór programu naukowego. Na antenie ukazało się ponad 500 odcinków programu SONDA.

M.Gramatyka SONDA 2 odcinek 6 od 14,47 min.

Z Enei do Taurona.

 


Wiadomość tą wyświetlono 3401 razy.