Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Czwartek, 04 Marzec 2021r.
Drukuj
24-25.10.2017 Obradowała Komisja Krajowa
Dodano: 25 Październik 2017r. 10:31

W Wieliczce na wyjazdowym posiedzeniu spotkali się członkowie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność (KK). Zebranie odbywało się w zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce i rozpoczęło się od Mszy św. w Kaplicy św. Kingi.

Liturgii przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski. W homilii metropolita przypomniał słowa o Solidarności wypowiedziane przez papieża Polaka na gdańskiej Zaspie. Według papieża - zauważył hierarcha - obowiązkiem władzy, także tamtej komunistycznej, było szukanie dróg do porozumienia. - NSZZ Solidarność, w którego status wpisane są wartości chrześcijańskie musi czuwać najpierw nad osobistą godnością, godnością człowieka i osoby ludzkiej. Jeżeli ci, którzy odpowiedzialni są za życie społeczne, mają w sobie mentalność niewolniczą to nie pozwolą, aby ludzie byli wolni.  Metropolita krakowski wskazał, że jest wielka odpowiedzialność wszystkich tworzących życie społeczne by nadziei rozbudzonej w ostatnim czasie w Polakach nie zgasić. - Przeciwnie powinni dawać jak najwięcej argumentów, aby ludzie czuli się wolni w swojej solidarności i wolności, aby czuli się odpowiedzialni za siebie, za naród, za Polskę za Kościół. Arcybiskup przypomniał wieloletnią batalię Solidarności o niedziele wolne od handlu. - Ten święty dzień ma być dniem wolności, radości, odprężenia. Wolne niedziele są wielkim celem, który trzeba odzyskać. "Walczcie o wolne niedziele. To wynika z waszej tożsamości. Nie jest to tylko niedziela dla Boga, ale także niedziela człowiecza i tym samym Boża" Zaapelował, aby Solidarności pozostała wierna swojej chrześcijańskiej tożsamości.

Podczas dwudniowych obrad członkowie KK zajęli się aktualnymi najpilniejszymi sprawami. Wśród poruszonych tematów burzliwą dyskusję wywołała kwestia sytuacji pracowników oświaty w Polsce oraz zmian w Karcie nauczyciela. W tej sprawie przyjęto stanowisko w sprawie wynagrodzeń pracowników pedagogicznych, administracji i obsługi.


Przyjęto również stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw.

Zajęto się też obywatelskim projektem ustawy o ograniczenia handlu w niedzielę. Część wolnych niedziel to nie kompromis, ale kompromitacja Prawa i Sprawiedliwości. Jest jeszcze czas, aby przed tą kompromitacją się zatrzymać. Tu szczególnie polecamy Prawu i Sprawiedliwości wsłuchanie się w jednoznaczny głos Konferencji Episkopatu Polski. KK podtrzymała swoje stanowisko i oczekuje od partii rządzącej wywiązania się ze swoich deklaracji wyborczych.Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” niezmiennie stoi na stanowisku, że zgodnie projektem komitetu obywatelskiego inicjatywy ustawodawczej ograniczenia handlu w niedzielę, którego „Solidarność” jest częścią, ograniczenie ma dotyczyć wszystkich niedziel. Jest to spójne z deklaracjami Prawa i Sprawiedliwości z ostatniej kampanii wyborczej o oddaniu niedzieli pracownikom oraz wcześniejszymi działaniami tej partii, która jako ugrupowanie opozycyjne kilka lat temu zgłosiło swój własny projekt poselski zakładający zakaz handlu we wszystkie niedziele” - napisano w stanowisku Krajówki. Na końcu stanowiska związkowcy przypomnieli , że niedziela jest ustawowym dniem wolnym od pracy, a celem ustawy ograniczenie pracy ponad miliona pracowników branży handlowej, z których większość to kobiety. To nieludzkie i sprzeczne z duchem porozumień sierpniowych, na które tak chętnie wielu polityków Zjednoczonej Prawicy się powołuje. Choć warto pamiętać, że wtedy postulowano o wolne soboty, a dzisiaj musimy walczyć o wolne niedziele.

Ponadto członkowie KK pochylili się nad sprawami związanymi z rokiem wyborczym w Solidarności oraz kwestiami organizacyjnymi. Podjęto decyzję, że w dniach 25-26 października 2018 roku w Częstochowie odbędzie się Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność.

Wcześniejsze zebrania KK

Zdjęcia ZR Małopolska


Wiadomość tą wyświetlono 1175 razy.