Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Odział Gorzów Wlkp. - Wtorek, 25 Wrzesień 2018r.
Drukuj
16-27.09.2017 Wycieczka do Portugalii
Dodano: 28 Wrzesień 2017r. 11:51

Jak co roku byliśmy organizatorem wycieczki zagranicznej. W tym roku udaliśmy się do Portugalii. Po drodze zwiedzaliśmy Francję, Andorę i Hiszpanię. Co i gdzie mogliśmy zobaczyć:

I-Francja.

1.Strasburg: - Siedziba Parlamentu Europejskiego,- Pomnik Johannesa Gutenberga (wynalazca czcionki drukarskiej), -Katedra Notre-Dame ( symbol Alzacji -XIII wiek), -Petit France (spacerek po uroczych zakątkach miasta  nad Renem),- Pałac Rohan ( Barokowy pałac  z XVIII wieku był niegdyś siedzibą książąt biskupich. Dziś mieszczą się tu trzy najciekawsze muzea stolicy Alzacji.).

2.Avignon: -Most  św.Benedykta nad Rodanem (rozreklamowany przez Ewę Demarczyk w utworze  „Na moście w Avignon”). Zwany także mostem awiniońskim jest faktycznie tylko fragmentem mostu. Zbudowany w XII wieku, łączył oba brzegi Rodanu, a dzisiaj jest chyba najbardziej znanym mostem na świecie. Z 900 metrowej budowli przetrwały do dzisiaj tylko 4 przęsła (z 22) i kapliczka św. Mikołaja (w której znajdował się grobowiec Benedykta). Resztę zniszczyły wody Rodanu, a mostu nie odbudowano po powodzi w XVII w.-Pałac Papieski (rezydencja papieży wzniesiona w XIV wieku w okresie niewoli awiniońskiej, kiedy to w latach 1309-1377 Avignon pełnił tymczasowo rolę Stolicy Apostolskiej). Pałac Papieski w Awinion to największy gotycki zamek w Europie. Stoi niemalże w centrum Starego Miasta otoczonego murami z XIV w., długimi na 4,5 km. Katedra Notre - Dame - des Doms. Jej budowa ciągnęła się przez kilka wieków, rozpoczęto ją około V stulecia, ale swój aktualny, romański kształt zyskała dopiero w XII wieku. Na szczycie kościoła znajduje się pozłacany pomnik Madonny z 1859 roku. Wewnątrz na szczególną uwagę zasługuje XII wieczny ołtarz romański oraz grobowce, reprezentujące styl gotyku płomienistego, ze szczątkami ciał Jana XXII i Benedykta XII.

3.Carcassonne– miasto i gmina we Francji, w regionie Oksytania. Zabytkowa architektura Carcassonne stanowi największy w Europie średniowieczny kompleks urbanistyczny. W ramach miasta górnego znajdują się dwa pasma murów, z bramami i barbakanami. Fortecę tworzą fortyfikacje - podwójny pierścień wałów obronnych i 53 wież. Obwód wewnętrzny wznieśli Wizygoci w VI wieku, natomiast zewnętrzny powstał w połowie XIII wieku. Wewnątrz murów znajduje się czworoboczny zamek obronny z XII wieku i romańsko-gotycki  kościół St. Nazaire

II Andora. Państwo położone pomiędzy Hiszpanią i Francją we wschodnich Pirenejach w Europie południowo-zachodniej. Po drodze podziwialiśmy fantastyczne widoki na Pireneje. Andora jako twór zamierzchłych czasów przetrwała zawirowania dziejowe m.in. dzięki: położeniu geograficznemu, suwerenności sprzyjała sprawowana nad nią dwuwładza francusko-hiszpańska - zapewniająca równowagę sił w tym rejonie, umiarkowana polityka i neutralność. Fundamentem dzisiejszej ekonomii Andory była od dawien dawna uprawiana przez mieszkańców kontrabanda, która szczególnie nasiliła się w okresie wojny domowej w Hiszpanii oraz w czasie II wojny światowej. Księstwo Andory należy do tak zwanych „rajów podatkowych”. W strefie wolnocłowej –poznaliśmy siłę Euro.

III Hiszpania.

1.Saragossa:-Plac Plaza del Pilar. Mieszczą się przy nim najważniejsze zabytki miasta m.in. bazylika (Basílica de Nuestra Señora de El Pilar), katedra (La Seu), dawna giełda (La Lonja) oraz ratusz (Ayuntamiento). Kontrastuje z nimi nieco nowoczesna, ale imponująca konstrukcja fontanny zwanej Fontanną Hiszpańskości (Fuente de la Hispanidad). Na placu przed bazyliką znajdziecie inną ciekawą rzeźbę. To tzw. Bola del Mundo czyli Kula Ziemska.-Bazylika katedralna Nuestra Señora de El Pilar to symbol miasta. Imponujące są nie tylko jej rozmiary (130 m długości, 4 wielkie wieże oraz 11 kopuł), ale również jej historia. Powstała na zgliszczach romańskiego kościoła wzniesionego 1118 roku.W jej wnętrzach można zobaczyć wspaniałe malowidła miejscowych mistrzów malarstwa, w tym Goi. Znajduje się tam kaplica z freskami jego autorstwa (Santa Capilla), w której na jaspisowej kolumnie stoi figurka Virgen del Pilar (Matki Bożej na Kolumnie). Pałac Palacio de Aljafería Ufortyfikowany pałac muzułmański z XI wieku. Główną część pałacu stanowi budowla o nazwie Palacio Taifal, wzorowana na architekturze wznoszonych na pustyniach w Syrii i Jordanii zamków. Wspaniale prezentuje się dziedziniec Patio de Santa Isabel otoczony arkadami, kolumnami i łukami udekorowanymi arabeskami. Wśród wielu pałacowych pomieszczeń wyróżnia się Salón Dorado czyli Złoty Salon. Króluje w nim marmur, piękna ornamentyka oraz arabskie inskrypcje.-Katedra Catedral de el Salvador (La Seo) Wznoszenie Katedry Zbawiciela, nazywanej także La Seo, rozpoczęto w XII wieku na miejscu wielkiego meczetu z rozkazu Alfonsa I Walecznego (Alfonso I el Batallador) zaraz po odbiciu Saragossy z rąk Maurów. Pomimo iż reprezentuje obecnie architekturę i sztukę gotycko-mudéjar, posiada widoczne wpływy innych stylów m.in. romańskiego, renesansowego i barokowego. Jej charakterystycznym elementem jest strzelista, barokowa dzwonnica. Apsydy katedry zdobią z zewnątrz liczne kompozycje mozaik i innych zdobień typowych dla sztuki mudéjar. Po trudach zwiedzania w lokalu typu „jesz ile chcesz „ mogliśmy skosztować lokalnych specjałów: -mule, ślimaki, kalmary, ośmiornice, krewetki.

2. Madryt: -Plac Puerta ded Sol (plac na którym między innymi znajduje się „kilometr zero”-środek Hiszpanii),Pałac Królewski  Plaza Mayor (spacerek w kierunku Pałacu Królewskiego-Palacio Real), -Stadion Realu Madryt (fotki między innymi z sobowtórem Ronaldo),-Plaza de Toros Las Ventas (największa na świecie arena walk matadorów z bykami).

 

 

 
 

3.Salamanca:-jedno z najstarszych miast w Hiszpanii w którym znajduje się renomowany Uniwersytet (Universidad de Salamanca) − publiczna szkoła wyższa założona przez Króla Alfonsa IX w 1218 roku, będąca najstarszym istniejącym uniwersytetem w Hiszpanii. W środku Uniwersytetu główną atrakcją jest ogromna biblioteka z ponad 150 000 księgami. Budynki wchodzące w skład kompleksu uniwersyteckiego okalają Patio de las Escuelas - naprzeciwko bramy uczelni. Z patio wchodzi się do Escuelas Menores, tzw. dawnej szkoły przygotowującej do właściwych studiów na uniwersytecie, obecnie budynek ten pełni funkcję Muzeum Uniwersyteckiego. , -Plaza Mayor (plac główny zaliczany do najpiękniejszych w Hiszpanii), -Stara i Nowa Katedra, Klasztor Dominikanów to atrakcje, które również mogliśmy podziwiać podczas krótkiej wizyty w tym mieście.

IV Portugalia.

1.Nazare- Według legendy, miasto wywodzi swoją nazwę od niewielkiej figury Matki Boskiej, Czarnej Madonny, przyniesionej przez mnicha w IV wieku z Nazaretu do klasztoru w pobliżu Méridy, a sprowadzonej do Nazaré w 711 r. -Kościół Nossa Senhora da Nazare -barokowa budowla z ołtarzem w którym zwiedzający mogą zobaczyć i uczcić cudowną figurę Matki Bożej z Nazare.

2.Batalha- Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej (Mosteiro de Santa Maria da Vitória). Świątynia z XIV wieku uważana za jeden z najwspanialszych i najznamienitszych zabytków w Portugalii oraz jedno z najwybitniejszych dzieł gotyckiej architektury sakralnej w Europie. Budowa klasztoru rozpoczęta została pod koniec XIV wieku z polecenia ówczesnego króla Portugalii - Jana I Dobrego zwanego także Wielkim (1357-1433), w podzięce za nieoczekiwane zwycięstwo nad Kastylijczykami w słynnej bitwie pod Aljubarrotą w 1385 roku. Triumf ten umocnił także na kolejne wieki niepodległość Portugalii.

3.Tomar -Klasztor i miejscowość z XII wieku. Przez wiele lat była to siedziba zakonu templariuszy i ośrodek władzy religijnej i wojskowej. Templariusze wyruszali stąd na krucjaty, których celem było wypędzenie niewiernych Maurów z Portugalii i Hiszpanii. Z tamtego okresu pochodzi zachowana do dziś Charola, zwana też rotundą lub apsydą templariuszy - kościół romański o nietypowym układzie - ośmiokątny główny ołtarz znajduje się pośrodku szesnastokątnej budowli.

4.Fatima- słynne na całym świecie Sanktuarium Maryjne.(100 lecie objawień)
Sanktuarium Fatimskie (Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej) to przede wszystkim ogromna neobarokowa bazylika z 65-metrową wieżą. Niedaleko bazyliki, w miejscu gdzie objawiła się Matka Boska, stoi niewielka Kaplica Objawień - Capela das Aparições. Znajduje się tam figura Matki Boskiej z Fátimy. W jej koronie umieszczono kulę, która podczas zamachu w 1981 roku zraniła papieża Jana Pawła II.


Objawienia:
Pierwsze objawienie miało miejsce 13 maja 1917 roku. Dzieci: Lucja Santos, Francisco Marto i Jacinta Marto, pasły owce w pobliżu Fatimy. Jak zwykle koło południa odmówiły różaniec i zaczęły bawić się, układając z kamieni domek (obecnie stoi tam Bazylika). Pastuszków otoczyło silne jasne światło i zobaczyły nad niskim drzewkiem "Panią jaśniejszą niż słońce". Obecnie w tym miejscu stoi Kaplica Objawień.
Podczas ostatniego objawienia (13 października 1917 roku) świadkami było 70 000 ludzi. Obecni wedle przekazów mogli dostrzec "wielką ognistą tarczę odrywającą się od nieba i zstępującą na ziemię". W czasie objawień Matka Boska przekazała dzieciom trzy "Tajemnice Fatimskie". Pierwszą z nich było poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu i zapowiedź pokoju (I Wojna Światowa), druga dotyczyła nawrócenia Rosji i wybuchu rewolucji, trzecia dotyczyła między innymi zamachu na papieża.

5.Lizbona:– stolica i największe miasto Portugalii, położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, nad rzeką Tag przy jego ujściu do Oceanu Atlantyckiego.-Wieża Belem (Torre de Belem). Symbolem Lizbony. Z tego miejsca wyruszał Vasco da Gama , tutaj przypływały statki z kolonii portugalskich, wypełnione złotem i szlachetnymi kamieniami. -Pomnik Odkrywców- upamiętnia osoby zasłużone dla Portugalii i jej działu historii poświęconego erze wielkich odkryć geograficznych. -Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos).Wielki kompleks klasztorny budowany w I połowie XVI wieku, uważany jest za perłę i kwintesencję stylu manuelińskiego, będącego specyficznym dla Portugalii połączeniem gotyku i renesansu.- Plac Handlowy( Praca do Comerci). Jeden z głównych placy Lizbony. To właśnie tam Lizbona witała marynarzy wracających z dalekich wypraw. Na Placu Comercio miały miejsca najważniejsze wydarzenia w historii Portugalii.- Łuk Triumfalny (Arco da Rua Augusta, czyli Łuk ulicy Augusta). Łączy jeden z głównych placy Lizbony – Praca do Comercio – z najbardziej reprezentacyjną ulicą Lizbony, czyli Rua Augusta. -Kościół Świętego Antoniego. Święty Antoni ( znany jako św. Antoni z Padwy) urodził się w Lizbonie, w miejscu gdzie dzisiaj stoi kościół pod jego wezwaniem (Igreja de Santo Antonio). Jest on patronem Lizbony. Katedra- (Sé Patriarcal) znajduje się na Largo da Sé, na trasie słynnego Tramwaju 28 (stare tramwaje są jednym z symboli Lizbony). Sé jest skrótem od Sedes Episcopalis, oznaczającym siedzibę biskupa. Katedra jest pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny (Santa Maria Maior). Zbudowana została w XII wieku na ruinach starego meczetu. Taras widokowy Bramy Słońca (Portas do Sol). Panorama na rozciągająca się z tego tarasu jest jednym z najbardziej zapadających w pamięć widoków w całej Lizbonie.

6. Przylądek Cabo da Roca – koniec Europy. Najdalej na zachód wysunięty punkt kontynentalnej Europy. Rzymianie nazywali to miejsce Promontorium Magnum czyli Wielki Przylądek.

7.Sintra- wąskie, urocze uliczki i wspaniałe zabytki rozłożone na wzgórzach. Mauretańscy władcy Lizbony wznieśli tu swój zamek, panujący później budowali pałace. Powiedzenie mówi: "Zobaczyć cały świat, a nie widzieć Sintry, to nic nie zobaczyć. W centrum starego miasta - Sintra Vila znajduje się królewski pałac (Palácio Nacional de Sintra).

Dwa dni odpoczynku spędziliśmy w naszej miejscowości wypadowej t/j Sao Pedro de Moel położonej nad Oceanem Atlantyckim. Tylko najodważniejsi skorzystali z kąpieli w Atlantyku. Niektórzy nie planowali kąpieli, którą zafundowały im uderzające z ogromną siłą i przypominające tsunami fale. Mimo rozpiętości wieku (od 21-85 lat) grupa była dobrze zorganizowana i zgrana, dlatego wypad do Portugali należy uznać za udany. Jeszcze jeden fakt zasługuje na uwagę-nikt z 38 osobowej grupy nie palił papierosów.


Więcej zdjęć .

Zdjęcia pielgrzymkowe.

Wycieczka 2016

 


Wiadomość tą wyświetlono 1157 razy.