Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Odział Gorzów Wlkp. - Środa, 20 Czerwiec 2018r.
Drukuj
12.07.2017 Referendum w LW Bogdanka.
Dodano: 17 Lipiec 2017r. 09:09

12 lipca 2017  na terenie Kopalni Bogdanka przeprowadzono referendum strajkowe. Załoga Lubelskiego Węgla Bogdanka (LWB) sprzeciwia się planom stosowania na terenie kopalni kodeksu GK Enea. Przejęcie kodeksu Ich zdaniem  spowoduje, że wszystkie decyzje (w tym dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń) zapadać będą w Poznaniu.

Na ogólna liczbę zatrudnionych-4486 w referendum wzięło udział 2808.

Pracownicy odpowiadali na dwa pytania:

1. Czy sprzeciwiasz się stosowaniu w LWB Kodeksu GK Enea, który powoduje, że wszystkie decyzje dotyczące LWB (w tym poziomu wynagrodzeń i zatrudnienia) zapadają w Poznaniu.

2. Czy godzisz się na podjęcie akcji protestacyjnej przeciw stosowaniu Kodeksu GK Enea, zgodnie z prawem do strajku włącznie.

Tak na pierwsze pytanie odpowiedziało 2707 osób. Na drugie pytanie Tak odpowiedziało 2719 osób.

"Dopóki spółka Lubelski Węgiel Bogdanka związana jest postanowieniami Kodeksu GK Enea, wszystkie decyzje dotyczące poziomu wydobycia, cen zbytu węgla dla odbiorców z GK Enea (ok. 70 proc. produkcji LWB), warunków pracy i płacy pracowników zapadać będą w Poznaniu. Jeśli ktoś twierdzi, że uwzględniony przy tym będzie interes pracowników, społeczności lokalnej, czy wreszcie akcjonariuszy mniejszościowych to jest z Poznania, albo jest naiwny" - napisali związkowcy w piśmie, które otrzymała PAP. Przesłali je szefowie trzech związków zawodowych w Bogdance - Stanisław Ćwirko, Zdzisław Cichosz, Antoni Pasieczny.

Chodzi m.in. o zapis mówiący, że "celem Spółki jest prowadzenie działalności ukierunkowanej na realizację misji i strategii Grupy ENEA determinujących interes Grupy ENEA". Według związkowców taki zapis jest "kuriozalny z punktu widzenia akcjonariuszy mniejszościowych".

W ocenie związkowców zapisy Kodeksu Grupy Enea przyjęte w czerwcu uchwałami Walnego Zgromadzenie Akcjonariuszy są "niebezpiecznym dla Spółki, jej załogi i społeczności lokalnej narzędziem", ponieważ "wszystkie decyzje" dotyczące Bogdanki i związanych z nią ludzi "zapadać będą w Poznaniu, wyłącznie w interesie GK Enea". Związkowcy obawiają się, że w przyszłości "nieustannie podejmowane będą próby +centralizacji+ kompetencji kosztem LWB". "Stopniowo, długofalowo i małymi kroczkami uda się przecież oszukać czujność związkowców" - napisali.

 

 

Szczegóły w załączniku.-Protokół Referendalny.

 

Więcej o LWB


Wiadomość tą wyświetlono 766 razy.